Czy jestem chory na białaczkę?

Witam! Jestem mężczyzną. Mam 49 lat. 2 lata temu robiłem badania morfologii krwi i miałem podwyższone krwinki białe, wynosiły - 16. Od tego czasu ponownie zrobiłem badania i moje wyniki to: krwinki białe - 12.9 (podwyższone, ale od ostatnich badań trochę spadły), krwinki czerwone - 4.75, hemoglobina-14.7, hematokryt-43.0%. Wskaźniki czerwonokrwinkowe: MCV-91, MCHC-34.2, MCH-30.9, RDW-11.2. Płytki krwi: PLT-248, MPV-8.3. Rozmaz (pomiar automatyczny): wart. b. NEUT-4.62, NEUT-35.8% (obniżone), LYMPH-7.02 (dużo podwyższone), LYMPH-54.4% (podwyższone), MONO-0.92 (podwyższone), MONO-7.1%, EO-0.23, EO-1.8%, BASO-0.12, BASO-0.9%, OB-5, cholesterol także w normie.

Bardzo proszę o lekarską interpretację moich wyników badań, czy mam powody do niepokoju z uwagi na podwyższone krwinki białe, limfocyty, monocyty i obniżone NEUT? Mój lekarz rodzinny podejrzewa białaczkę. Czy z podanych wyników badań może to być ta choroba? Ważę 105 kg, mam 186 cm wzrostu. Pracuję fizycznie, palę nałogowo papierosy (pół paczki dziennie). Nigdy nie chorowałem, czuję się dobrze. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Podwyższona liczba limfocytów może mieć rożne przyczyny. U Pana występuje zarówno limfocytoza względna (przewaga w rozmazie krwi) jak i bezwzględna (czyli podwyższenie liczby limfocytów we krwi powyżej 5000/ul). Ogólnie przyczyny takiego stanu to: przewlekłe zakażenia bakteryjne, wirusowe zapalenie wątroby, choroby rozrostowe krwi (białaczki) lub przewlekłe zakażenia wirusowe.

Aby stwierdzić przyczynę konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, przede wszystkim rozmazu ręcznego krwi, który oprócz określenia odsetka limfocytów we krwi pokaże czy ich morfologia (wygląd) jest prawidłowa. Warto także oznaczyć CRP oraz wykonać w badania w kierunku zakażeń wirusowych (WZW C i B). Niezbędna jest także badanie lekarskie (ocena czy nie ma powiększonych węzłów chłonnych, wątroby, śledziony), USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej.

Konieczna jest także konsultacja u lekarza hematologa, gdyż jak sugeruje Pana lekarz, przyczyną podwyższonego poziomu limfocytów może być zachorowanie na przewlekłą białaczkę limfatyczną. Oprócz oceny wyniku morfologii krwi w diagnostyce konieczna jest ocena szpiku kostnego.

Pozdrawiam serdecznie!