Duży odsetek limfocytów przy jednoczesnym obniżeniu wartości neutrofili

Witam, odebrałam kontrolne wyniki krwi czteroletniego synka, ponieważ będzie miał drenaż uszu, a on często choruje. Proszę o interpretację. HCT 36,5%, RBC 4,46, HGB 12,4 , WBC 8,62, MCV 81,9, MCHC 34,0, MCH 27,9, RDW-CV 14,1%, PLT 511, PDW 17,5, MPV 7,77, NEUT.27,8%, LYMPH. 61,2%, MONO 7,22%, EO 2,28%, BASO 1,54%, Rozmaz mikroskopowy: pałeczkowate 2%, podzielone 29%, kwasochłonne 2% limfocyty 62%, monocyty 5%. Chciałabym również dowiedzieć się, co oznacza rozmaz mikroskopowy. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam!

Parametry dotyczące krwinek czerwonch są prawidłowe.

Ogólna liczba leukocytów (białe krwinki) również jest w normie. Jednak wśród nich odsetek limfocytów jest trochę za duży przy jednoczesnym obniżeniu wartości neutrofili. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest infekcja wirusowa (obecna lub niedawno przebyta). Zbyt duża jest rónież ilość płytek krwi, jednak można to również łączyć z zakażeniem.

Rozmaz mikroskopowy (inaczej ręczny) polega na oglądaniu próbki krwi przez laboranta pod mikroskopem. W badaniu ocenia się ilość poszczególnych krwinek białych. To znacznie bardziej dokładna metoda niż rozmaz komputerowy, w którym krwinki przyporządkowuje się do rodzajów tylko na podstawie ich wielkości. Z tego mogą wynikać błędy. Pod mikroskopem można dokładnie ocenić nie tylko wielkość, ale i dokładny wygląd i cechy charakterystyczne krwinki. Dlatego jest on bardziej wiarygodny.

W rozmazie ręcznym oznaczenia pałeczkowate i podzielone odnoszą się do granulocytów - pałeczkowate to młode (ich ilość rośnie w infekcjach bakteryjnych), a podzielone - dojrzałe. Kwasochłonne to eozynofile (EO).