Niski poziom neutrofili a wysoki limfocytów u dziecka

Witam, poniżej przedstawiam wyniki mojego 6-miesięcznego syna, martwi mnie pojawienie się mielocytów w rozmazie mikroskopowym i niski poziom podzielonych. Badanie krwi było wykonywane 3 - krotnie co ok. 3 tygodnie i poziom podzielonych był za każdym razem podobny, natomiast mielocyty pojawiły się dopiero w ostatnim badaniu. Morfologia (podam wyniki tylko przekraczające normę): RBC 4,52 10^6 ul [3.1-4.5]; MCV 79 fl [85-95]; MCH 26,3 PG [27-33]. Rozmaz mikroskopowy: mielocyty 1,0%; podzielone 10,00 %[>23]!; kwasochłonne 3,0% [1-5]; Zasadochłonne 1,0% [0-1]; limfocyty 79,0 %

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Nie mogę się wypowiedzieć w tej sprawie z całkowitą pewnością, ponieważ nie znam stanu fizycznego dziecka (czy ogólnie rozwija się prawidłowo, czy obecnie lub ostatnio chorowało, czy ma jakieś dolegliwości), a także nie mam możliwości zbadania go, tak więc moja wypowiedź ma znaczenie orientacyjne. Niski poziom neutrofili a wysoki limfocytów najczęściej pojawia się w przebiegu jakiejś infekcji, zwykle wirusowej, podobnie młodsze formy układu białokrwinkowego jak mielocyty, które w warunkach prawidłowych powinny występować tylko w szpiku kostnym mogą pojawić się we krwi obwodowej w przebiegu jakichś zakażeń. Może to także świadczyć o intensywnej odnowie szpiku kostnego po wystąpieniu tak niskiej liczby podzielonych, jednak zdarza się także, że jest to wynikiem poważniejszych chorób układu krwiotwórczego. Z racji tego, że póki co całkowita liczba krwinek białych, krwinek czerwonych i płytek krwi jest w zasadzie w normie, co świadczy o tym, że szpik pracuje prawidłowo, uważam, że warto jeszcze kilkakrotnie powtórzyć badanie i sprawdzić czy sytuacja nie poprawia się - jeśli nie będzie zmiany lub wręcz pogorszenie (wzrost liczby form niedojrzałych jak mielocyty) to wtedy konieczna będzie konsultacja hematologiczna. Pozdrawiam!