Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podwyższony odsetek limfocytów oraz obniżony odsetek granulocytów obojętnochłonnych

Proszę o informację dotyczącą wyników morfologii. Syn jest w wieku dojrzewania, ma 12 lat i jest bardzo szczupły. WBC [TYS./UL] 8,7, LYM% [%] 52,7, MON % [%] 8,4, GRA% [%] 38,9, LYM [TYS./UL] 4,6, MON [TYS./UL] 0,7, GRA [TYS./UL] 3,4.

ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Przedstawione wyniki dotyczą jedynie krwinek białych. Zwraca uwagę podwyższony odsetek limfocytów oraz obniżony odsetek granulocytów obojętnochłonnych. Ważne, że ich stężenia wyrażone w liczbach bezwzględnych mieszcza się w normach. Warto jednak kontrolować morfologię, a kolejnym razem wykonać rozmaz mikroskopowy, dokładniejszy i bardziej wiarygodny niż standardowy automatyczny.

Sugeruję obserwację szczególnie stężenia limfocytów, niepokoić może jego dalszy wzrost. Warto udać się do lekarza, gdyż dla pełnej oceny konieczny jest dokładny wywiad, badanie lekarskie i ocena kompletnych wyników morfologii.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy