Czy mam zrobić jakieś badania?

Choruję na hashimoto. Przy badaniu TSH robię rutynowo morfologię z rozmazem. I tak w styczniu w morfologii wyszło. Leukocyty 10,8 przy normie 4-10 Limfocyty procentowo 19 przy normie 21-50 neutrofile 7,7 norma 1,8-6 neutrofile procentowo 71 norma 41-70 Reszta parametrów w normie. Po miesiącu powtórzyłam badanie: Leukocyty 10,5 norma 4-10 Limfocyty procentowo 16 norma 21-50 Neutrofile 7,8 norma 1,8-6 neutrofile procentowo 75 norma 41-70 Reszta parametrów w normie Czy powinnam jakieś dalsze badania zrobić? Czuję się świetnie, nic mi nie dolega. Od listopada tylko co jakiś czas mam gule w gardle. Nic poza tym.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu. Jest to na tyle ważne, że wystąpiła u Pani choroba autoimmunologiczna Hashimoto. Taka profilaktyka jest bardzo ważna, aby w porę wychwycić inne schorzenia.

Biorąc pod uwagę wyniki wykonanych badań, można by stwierdzić, że mogła wystąpić u Pani przewlekła limfopenia oraz neutrofilia. Przyczyn takiego stanu może być wiele, ale na pewno niezbędne byłoby wykonanie dalszej diagnostyki.

Podwyższone neutrocyty oraz obniżone limfocyty mogłyby świadczyć o infekcji bakteryjnej, stanach obniżonej odporności, a także o chorobach tkanki łącznej oraz schorzeniach reumatologicznych.

Może mieć przy tym znaczenie fakt, iż przy obecnej chorobie Hashimoto mogą pojawić się inne schorzenia na tle autoimmunologicznym.

Ważne są przy tym występujące objawy ogólne, jak osłabienie, stany podgorączkowe, zmiany skórne, czy bóle stawów i mięśni.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem hematologiem oraz reumatologiem. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki. Prawdopodobnie będzie niezbędne wykonanie przeciwciał przeciwjądrowych ANA, a także czynnika reumatoidalnego oraz CRP.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

https://portal.abczdrowie.pl/limfopenia

https://portal.abczdrowie.pl/neutrocyty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.