Co oznacza wynik morfologii u 13-latka?

Proszę o wyjaśnienie wyników 13-letniego syna, syn w wieku 6 lat przeszedł sepsę pneumokoki, i od tamtego czasu mamy problem z wynikami. CRP-norma, Pałeczkowate-norma, Segmentowane - 31%(min.50max70), Kwasochłonne-norma, Zasadochłonne- 3%(min0max1), Monocyty 11%( min.1max11), Limfocyty 53%( min25max40)Anizocytoza , Microcytoza , OB norma, Leukocyty 5,0tyś/ul norma, Erytrocyty 5,4 min/ul (min 3,8max5,2, Hemoglobina 13,2 norma, Hematokryt 41 norma, MCV 76fl (min 78max98), MCH 24pg( min26max31), MCHC 32 norma, RDW-CV 15% norma, RDW-SD 41norma, MICRO 13,10%( min 0,2max4,44), MACRO 4,40norma, NRBC

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia swojego dziecka, zwłaszcza po wystąpieniu w przeszłości tak poważnej choroby, jak sepsa.

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego w organizmie dziecka.

Jednakże analizując przedstawione wyniki badań, nie powinno się stwierdzić większych nieprawidłowości. Parametry, które odbiegają od norm referencyjnych, należy uwzględnić po przebytych infekcjach. Warto zawsze rozpatrywać całościowo poszczególne wyniki badań, nie oddzielnie, uwzględniając przy tym aktualny stan zdrowia pacjenta i występujące objawy.

Ujemne CRP świadczyć może o braku stanu zapalnego, wykluczając przy tym poważniejsze schorzenia. Niska wartość neutrocytów oraz podwyższona limfocytów mogłaby wskazywać na stany obniżonej odporności po przebytych infekcjach, czas po dłuższym leczeniu, a także istnienie chorób autoimmunologicznych.

Zalecamy Pani, w razie wszelkich wątpliwości kontrolę u pediatry lub hematologa dziecięcego. Można spróbować wykonać poziom przeciwciał odpornościowych z surowicy krwi, jak: IgM, IgA oraz IgE oraz USG jamy brzusznej.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/neutrocyty-bariera-ochronna-organizmu-o-czym-swiadcza-podwyzszone-lub-obnizone-neutrofile

https://portal.abczdrowie.pl/neutrocyty

https://portal.abczdrowie.pl/limfocyty-normy

https://portal.abczdrowie.pl/odpornosc-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.