Co oznaczają te wyniki morfologii krwi u 33-latka?

Witam. Ostatnio robiłem badania kontrolne morfologie, próby wątrobowe, crp. W morfologii wyszły podwyższone limfocyty mój wynik 3.39 norma 1.0-3.0. I 41.6 norma 20.0 - 40.0. Dodam że 3 tyg przed badaniami przechodziłem bostonke. Miałem duża wysypkę, temperature i ogólne osłabienie. Poza tymi dwoma punktami. Reszta morfologii ok. Robiłem też leukocytoze. Wynik 8.05 norma 3.80-10.0. Niestety wizytę u lekarza mam dopiero za 2 tygodnie. Czy to może być coś groźnego? Rok temu lekarka źle mnie zdiagnozowała. Bo miałem dziwne objawy i powiedziała że białaczka. Okazało się że była to mononukleoza. Byłem też u hematologa który potwierdził ze białaczki nie ma. Od tamtego momentu stresuje się. Crp też wyszło w normie. I mam jeszcze jedno pytanie. Zdarzyło mi się jednorazowo podwyższenie temperatury do 37.3 stopni wieczorem, rano już było 36.7. Jaka jest norma temperatury u dorosłego? Temperatura mierzona pod pachą termometrem rtęciowy. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonano już pewną diagnostykę, umożliwiającą wykluczenie poważniejszych schorzeń.

Istotne są aktualne objawy, które Pan odczuwa, a także ogólny stan funkcjonowania organizmu, jak szybkie męczenie się, bóle głowy, brzucha, czy problemy ze snem.

Analizując przedstawione przez Pana wyniki badań morfologii, można by stwierdzić, że nie wystąpiły większe odchylenia od ustalonych norm referencyjnych. Nastąpiło niewielkie przekroczenie poziomu limfocytów, jednak wynik ten nie powinien sugerować czegoś niepokojącego. Bardzo często takie wartości występują po przebytych infekcjach wirusowych lub bakteryjnych.

Ujemne leukocyty oraz CRP mogą wykluczyć stany zapalne zachodzące w organizmie.

W związku z odległością trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą, która po analizie badań krwi będzie mogła rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące Pana zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/limfocyty-normy

https://portal.abczdrowie.pl/leukopenia

https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-obwodowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.