Czy RTG jest bardzo szkodliwe dla dziecka?

W styczniu tego roku więc prawie rok temu wtedy 3 letni syn trafił do szpitala przez zapalenie płuc spowodowane RSV. Miał robione dwa zdjęcia RTG w odstępie 2 tygodni. Teraz znów trafił do szpitala przez mykoplazme i potworny kaszel i znów miał RTG. Więc w ciągu roku miał już 3 RTG. Niedawno lekarz rodzinny nas nastraszył, że takie zdjęcia powodują białaczki, nowotwory czy inne choroby i zaczynam mieć wyrzuty sumienia że pozwoliłam na te zdjęcia. Proszę o informację czy 3 zdjęcia RTG wykonane w ciągu roku mogą zaszkodzić dziecku i doprowadzić do jakichś chorób ?
KOBIETA, 30 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszych ekspertów z zakresu radiologii badania RTG można wykonywać u dzieci zawsze wtedy, gdy są ku temu wskazania medyczne. Skoro więc u Pani dziecka wymagane były 3 badania obrazowe, to postąpiła Pani dobrze, zgadzając się na ich wykonanie.

Proszę pamiętać, że w dzisiejszej diagnostyce radiologicznej stosuje się bezpieczne dawki promieniowania jonizującego, a badania wykonane kilka razy do roku nie spowodują żadnych powikłań.

Takie odpowiedzi ekspertów można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-badania-rtg-pluc-na-3-letnie-dziecko,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-badania-rtg-na-dziecko,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ponad-40-rtg-w-ciagu-roku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.