Czy RTG zaszkodziło zarodkowi?

Staramy się z mężem o dziecko. 3 dni po współżyciu miałam wykonane rtg płuc. Czy mogło to zaszkodzić potencjalnemu zarodkowi?
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Tran a promieniowanie

Promieniowanie radioaktywne może wpłynąć na powstanie nowotworów. Okazuje się jednak, że tran może hamować rozwój raka. Obejrzyj film i dowiedz się, więcej o zależności między tranem a promieniowaniem.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

promieniowanie rentgenowskie nie ma wpływu na zachodzenie w ciążę, pod warunkiem, że do starań dochodzi po wykonanym badaniu.

W Państwa przypadku stosunek miał miejsce na kilka dni przed badaniem. Nie doszło więc nawet do zagnieżdżenia zarodka, gdyż dochodzi do niego zazwyczaj od 6 do 12 dni po współżyciu. Nie wiadomo również, czy doszło do zapłodnienia. Ponadto znaczenie ma dawka promieniowania, rozproszenie promieni czy miejsce napromieniowania. W związku z tym trudno powiedzieć, czy wykonane RTG płuc miało jakikolwiek wpływ.

Nie warto więc stresować się i rozmyślać na ten temat. Proszę cierpliwie czekać na kolejną miesiączkę, a jeśli nie pojawi się w wyznaczonym terminie wykonać test ciążowy.

Badania RTG w kontekście starań o ciążę pojawiały się już w naszym serwisie. Przykładowe pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rtg-klatki-piersiowej-a-starania-o-dziecko, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rtg-pluc-i-zazywanie-psychotropow-a-starania-o-dziecko,

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty