RTG lędźwiowej części kręgosłupa a możliwość uszkodzenia jąder lub plemników

Witam, dostałem skierowanie na zdjęcie RTG lędźwiowej części kręgosłupa. Radiolog wykonał mi rentgen, ale nie zasłonił jąder - powiedział, że osłona zakryje badane miejsce. Staramy się z żoną o dziecko i zacząłem się bardzo obawiać czy promienie nie wpłyną/uszkodzą jąder lub plemników. Czy jest się czego obawiać???? Miesiąc wcześniej też miałem robiony rtg, ale w osłonie, więc było ok. Teraz jestem załamany, bo dziecko byłoby dla nas spełnieniem marzeń :( proszę o odpowiedź, z góry dziekuję

Witam serdecznie,

Wpływ promieniowania rentgenowskiego zależy od czasu ekspozycji oraz od dawki promieniowania w danym badaniu. Zwykle dawka promieniowania RTG nie jest dużo i zasadniczo nie ma wpływu na plemniki. Czas dojrzewania plemników wynosi około 3 miesięcy, więc ginekolodzy zalecają aby pary, które starają się o dziecko, aby odczekały okres 3 miesięcy od badania i wtedy dopiero starały się o dziecko.
Proszę się nie obawiać.

Pozdrawiam.