TK głowy a wpływ na dziecko

Pytania do specjalistów radiologów proszę o konkretne odpowiedzi 10 lat temu miałam tk głowy z kontrastem, oto moje pytania. 1. czy dawka promieniowania mogła uszkodzić moje geny i czy ma to wpływ na powstanie nowotworu u mojego potomstwa ? 2. moja 7 letnia córeczka również ma mieć 2-fazowe tk głowy tomografem czterorzędowym jaka to dawka promieniowania dla dziecka ? 3. czy 2-fazowa tk u dziecka również wiąże się z przeskanowanie głowy dwa razy, przed i po podaniu kontrastu ?

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania rentgenowskiego stosowanego w TK są dawkami kwalifikowanymi jako niskie i bezpieczne dla pacjenta,w tym również dziecka. Na chwilę obecną nie ma żadnych dowodów, które by łączyły w związek przyczynowo-skutkowy zwiększoną liczbę badań radiologicznych (w tym TK) oraz ewentualny wzrost ryzyka nowotworów u dzieci. Dlatego proszę być spokojnym zarówno o siebie jak i dzieci. Prawidłowo wykonane badanie TK u dziecka powoduję, że dawka promieniowania rentgenowskiego jest dużo mniejsza aniżeli analogicznie dawka promieniowania rtg w badaniu TK u dorosłego. Dawka promieniowania rtg w badaniu TK głowy to 2-4 mSv. Lekarz, zwłaszcza pediatra, kieruję pacjenta na badanie TK, wówczas jeśli ma ku temu wskazania kliniczne. Dlatego też nie narażałby dziecka na badanie TK jeśli byłoby ono zbyteczne.
Dlatego proszę się nie obawiać. W razie jakichkolwiek pytań proszę skonsultować się z pediatrą Pani dzieci lub radiologiem w Pracowni TK, która będzie wykonywać badanie u Pani córki.

Pozdrawiam.