Częstotliwość wykonywania badania TK

Witam serdecznie,mam pytanie odnośnie Tomografii Kom.jamy brzusznej ,ostatnią T.K. miałem wykonaną 05,2013r,miedzy czasie wykonałem RTG,GOPP z pasażem i RTG j.b. za tydzień 30.2015. mam mieć ponowną T,K j.brzusznej,czy to nie za często martwię się duża dawką promieniowania i kontrastem niejonowym,czy w związku z tym powinienem mieć powody do niepokoju i czy to niebezpieczne. Pozdrawiam ,Krzysztof

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania rentgenowskiego, mimo iż nie są obojętne dla organizmu żywego, obecnie stosowane w diagnostyce radiologicznej są dawkami bezpiecznymi. Lekarz kieruję pacjenta na badania obrazowa wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie wtedy kiedy jest ku temu konieczność na podstawie wskazań klinicznych. Dlatego proszę zaufać lekarzom kierującym Pana na badania. Natomiast jeśli ma Pan w dalej jakieś wątpliwości bądź pytania to sugeruję porozmawiać o nich z lekarzem zlecającym badanie TK lub radiologiem w Pracowni TK, która badanie ma wykonać.

Pozdrawiam.