Dozwolona częstotliwość wykonywania badań RTG i tomografii komputerowej

Na przełomie czerwca/lipca 2014r. wyknałam kilka badań RTG (odcinek piersiowy, lędźwiowy i szyjny kręgosłupa oraz klatka piersiowa). Powinnam wykonać jeszcze Tomografię Komputerową szyi oraz zatok. Jak długo powinnam odczekać aby w miarę bezpiecznie wykonać te badania? Czy mogę je wykonać w bliskim terminie, czy też lepiej je rozdzielić i jaka powinna być przerwa pomiędzy dwoma tomografiami?

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania stosowane w diagnostyce radiologicznej są dawkami bezpiecznymi dla pacjenta. Mimo wszystko należy pamiętać, aby ograniczyć ilość badań radiologicznych do minimum, ponieważ promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla organizmu żywego. Dlatego należy zaufać lekarzowi i zastosować się do jego zaleceń. Lekarz kieruje na badanie tylko wtedy kiedy widzi ku temu wskazania kliniczne. Dlatego proszę wykonać badania, na które skierował Panią lekarz.

Pozdrawiam.