Profilaktyczne wykonanie badania tomografii komputerowej

Czy można zrobić sobie tomografię głowy bez wyraźnej przyczyny prywtanie i nie ryzykuje się tym samym jakichś groźnych powikłań samego badania? Wokół mnie coraz częściej zdarzają się nagle wykrywane guzy mózgu czy zgony z powodu pęknięcia tętniaka o którym nikt nic nie wiedział, trochę to niepokojące, chciałabym wiedzieć czy mój mózg jest "bezpieczny",a tomografia wydaje mi się jedynym sposobem, by to sprawdzić. Nie wiem jednak czy to badanie jest bezpieczne samo w sobie.

Magdalena Mroczek

Jeśli nie ma wskazań klinicznych nie wykonuje się tomografii. NA badanie, nawet to wykonywanie prywatnie, potrzebne jest skierowanie lekarskie.

Witam serdecznie,

Badaniem bezpieczniejszym oraz dokładniejszym do oceny struktur mózgowia, w tym naczyniowych jest badanie MRI (pot. rezonans magnetyczny). Nie wykonuję się badania TK czy MRI profilaktycznie. Aby wykonać te badania lekarz kierujący musi mieć ku temu wskazania kliniczne. Proszę pamiętać, że w badaniu TK stosuję się promieniowanie rentgenowskie, które nie jest obojętne dla organizmu żywego. Na każde badanie z użyciem promieniowanie rentgenowskiego musi mieć Pani skierowanie, w tym na badanie komercyjne czyli odpłatne.
Proszę udać się do lekarza rodzinnego i skonsultować się z nim.

Pozdrawiam.