Możliwość wykonania tomografii komputerowej głowy w 10. tygodniu ciąży

czy mogę mieć robioną tomografię głowy, jeżeli jestem w 10 tygodniu ciąży ? mam skierowanie od neurologa, na badanie czekam od maja, a badanie za 4 dni. powodem skierowania są częste migreny

Witam serdecznie,

Nie zaleca się wykonywania badań obrazowych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie (badania RTG, TK etc.) u kobiet , a zwłaszcza w I trymestrze ciąży.
Natomiast jeśli są wskazania kliniczne do wykonania badania tomografii komputerowej to należy je wykonać. Decyzja o wykonaniu diagnostyki TK u kobiet w ciąży należy do lekarza kierującego na badanie oraz pracowni diagnostycznej, która badanie ma wykonać.
Dlatego sugeruję aby skontaktowała się Pani z lekarzem kierującym Panią lub placówką, w której Pani ma mieć wykonane badanie w celu konsultacji.

Pozdrawiam.