Opóźniony rozwój mowy u 4,5-letniego dziecka a wykonanie tomografii komputerowej

Witam.Mam pytanie dotyczące badania tomografii komputerowej u 4,5 letniego dziecka.Córka ma duże opóźnienie rozwoju mowy,neurolog dał mam skierowanie na tk głowy bez kontrastu,oprócz tego na eeg i przesiew metaboliczny.Obawiam sie badania tk czy jest ono bezpieczne dla dziecka, zwłaszcza że ma być wykonywane w sedacji.Czy opóźniony rozwój mowy jest wystarczającym argumentem aby narażać dziecko na takie badanie? co by to badanie miało wyjaśnić? Dodam że mała urodziła sie porodem kleszczowym.

Witam serdecznie,

Badanie TK jest diagnostyka bezpieczną. Dawki promieniowania jonizującego obecnie stosowanej w badaniach TK jest dawka bezpieczna dla organizmu. Jeśli lekarz neurolog kieruje Pani dziecko na diagnostykę TK to musi mieć wskazania kliniczne do jego wykonania, które jest konieczne do postawienia prawidłowego rozpoznania. Jeśli Pani ma wątpliwości to sugeruje udać się do lekarza neurologa prowadzącego i z nim porozmawiać na ten temat lub z radiologiem w Pracowni TK.

Pozdrawiam.

Witam. Być może nie jest to zwykłe opóźnienie rozwoju mowy, a niedokształcenie mowy o typie afazji dziecięcej, wynikające z uszkodzenia mózgu. Ale aby to wykryć i móc odpowiednio poprowadzić terapię neurologopedyczną, konieczne jest badanie tomografii komputerowej.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeutaI
http://www.logo-ped.gda.pl