Jak zdiagnozować przyczyny braku i rozumienia mowy u 5-latka?

Syn ma 5 l,od roku diagnozujemy go z powodu braku i rozumienia mowy. Psych podejrzewa afazję, jeden neurolog stwierdził SLI, drugi ORM.Syn jest pod opieką logopedy prywatnie bo nie otrzymaliśmy żadnej pomocy. Trzeba wywołać wszystkie głoski. Syn mówi niezrozumiale. Czy to możliwe aby dziecko w wieku 5 lat miało ORM?Czy jest jakaś możliwość aby syn otrzymał KS. Gdzie powinnam jeszcze udać się aby pomóc dziecku? Miał robione badane słuchu i jest wszystko ok. Nie wiem już co robić?

Dzień dobry.
Jeśli zostanie orzeczona przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną afazja motoryczna, Synowi przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności oraz kształcenie specjalne.
W wieku 5 lat oraz braków postępów w terapii neurologopedycznej można podejrzewać afazję. Aby to zdiagnozować należałoby udać się do neurologa oraz zrobić badania typu TK / MRI.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl

Proszę kontynuować terapię logopedyczną, ponieważ konieczna jest terapia. Warto również zbadać tzw.słuch centralny. Za mało Pani napisała o ogólnym rozwoju syna, dlatego trudno cokolwiek więcej napisać.