Afazja motoryczna u 8-letniego dziecka

Witam. Czy u dziecka bardzo opciążonego neurologicznie tzn. padaczka, brak mowy czynnej, lekki stopień uposledzenia, schizofrenia taty ... może wystąpić afazja motoryczna. Dodam, że chłopiec ma 8 lat, rozumienie dobre, potrafi powiedzieć kilka wyrazów mama, tata, je, mata, a w pozostałych wyrazach wypowiada tylko samogłoski np. waga aa.

Witam. Afazja jest zaburzeniem mowy spowodowane uszkodzeniem mózgu. W niektórych zespołch padaczkowych (jak np. Zespół Landaua-Kleffnera) epilepsja współistnieje z afazją. Aby stwierdzić, czy dziecko ma afazję motoryczną niezbędna jest diagnoza przeprowadzona przez lekarza neurologa, badania specjalistyczne typu EEG, TK czy MRI oraz dokładne badanie neurologopedyczne.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/