Afazja motoryczna u dziecka

Witam! Mam pytanie odnośnie afazji motorycznej (ekspresyjnej) u dziecka. Byłam z dzieckiem u logopedy i on twierdzi, że to jest afazja motoryczna powstała na skutek zniekształcenia mowy. Jakie badania powinnam wykonać aby neurolog potwierdził, że to jest afazja motoryczna? Taka diagnoza zmienia bardzo dużo w życiu, oznacza, że dziecko będzie potrzebowało znacznie więcej pomocy w nauce. Zakładam, że w szkole zostanie to zrozumiane tylko wtedy, kiedy afazja motoryczna będzie potwierdzona diagnozą neurologiczną. Co powinnam zrobić? Jakie badania na afazję motoryczną wykonać? I chciałabym dopytać również jak wygląda leczenie afazji motorycznej. Czy na to stosuje się jakieś leki czy może tylko ćwiczenia logopedyczne? W jaki sposób mogę pracować z dzieckiem z afazją motoryczną, by mogło rozwijać się jak najlepiej? Będę wdzięczna za wszystkie cenne wskazówki. Pozdrawiam serdecznie.

Witam. Afazja, dysfazja dziecięca typu ekspresyjnego (inaczej - ruchowa, motoryczna) – to niewykształcenie lub zanik mowy spontanicznej, przy z reguły dobrym jej rozumieniu z powodu uszkodzenia mózgu. Występują zaburzenia umiejętności samodzielnego mówienia, nazywania i powtarzania. Dziecko rozumie polecenia i adekwatnie na nie reaguje, wskazuje nazywane przedmioty, może mieć jedynie trudności ze złożonymi zdaniami, natomiast nie mówi w ogóle, lub mówi mało , błędnie i niezrozumiale. Co do badań - neurolog sam zdecyduje, które badania się potrzebne, by potwierdzić, bądź wykluczyć afazję.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Witam

Na jakiej podstawie logopeda stwierdził afazję? Nie ma czegoś takiego jak afazja nabyta wskutek niewykształcenia mowy.
Czy dziecko ma jakieś problemy neurologiczne? Jest wcześniakiem?
W jakim wieku jest dziecko? Podaje Pani mało danych, ale można przypuszczać, że diagnoza jest postawiona na wyrost.
Najpierw trzeba udać się do neurologa, który prawdopodobnie zleci badanie EEG.
Zalecam również konsultację z doświadczonym neurologopedą.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl