Afazja a opóźniony rozówj umysłowy u 5-latka

Witam ! jakie badania wykonać na afazje ekspresyjno-motorycznej u dziecka 5 letniego .Syn miał upadek ze strychu z niewielkim urazem głowy (wstrząs mózgu niewielkiego stopnia) dodatkowo syn miał do nie dawna opózńiony rozwoj mowy teraz mówi ale nadal mało same samogłoski.Czy afaje można pomylić z opoznionym rozwojem umysłowym?

Witam. Diagnozę "afazja ekspresyjno-motoryczna" może postawić neurolog lub neurologopeda na podstawie badań (np. TK lub MRI) wykazujących uszkodzenie mózgu, oraz spowodowane tym zaburzenia wytwarzania i rozumienia mowy. W przypadku opóźnionego rozwoju umysłowego i wynikających z tego zaburzeń mowy mówimy nie o afazji, a o oligofazji.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/