Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 8 , 8 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Logopedia: Pytania do specjalistów

Czy taki objaw po podcięciu wędzidełka jest normalny?

Dzień dobry. Mam 35 lat i poszedłem na podcięcie wędzidełka. Miałem dosc mocny zrost. Pano doktor zapewniała mnie że po zabiegu nic mnie nie będzie bolało, nie bedę seplenił. A jest odwrotnie. Jestem po 3 dobie a jedzenie sprawoa mi ohromny ból czy to normalne?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein

Dlaczego moje dziecko powtarza zdania?

Witam. Mam syna 3 letniego. Chlopiec bardzo ladnie mowi opowiada. Jednak martwia mnie u niego powtarzania zdan slow. Tzn nie mowi po mnie np. jak go zapytam Czy chcesz parowke to ladnie odpowiada tak lub nie ale chodzi mi o... Witam. Mam syna 3 letniego. Chlopiec bardzo ladnie mowi opowiada. Jednak martwia mnie u niego powtarzania zdan slow. Tzn nie mowi po mnie np. jak go zapytam Czy chcesz parowke to ladnie odpowiada tak lub nie ale chodzi mi o to ze czasami mowi tak przy zabawie Ale to fajna zabawa. I potrafi powtorzyc to pare razy. Nie zawsze chce opowiadac co stalo sie w przedszkolu. Czy mam sie czym martwic?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Karowicz
Dotyczy: Logopedia Dziecko

Dlaczego ponad 3-letnie dziecko nie mówi?

Witam, moje dziecko (chłopiec) ma 3,5 roku a prawie nic nie mówi, nie buduje zdań. Do tego doszła bardzo duża wada wzroku nadwzroczność 9 oraz astygmatyzm. Proszę o poradę gdzie się udać oprócz oczywiście logopedy. Czy istnieje jakiś związek... Witam, moje dziecko (chłopiec) ma 3,5 roku a prawie nic nie mówi, nie buduje zdań. Do tego doszła bardzo duża wada wzroku nadwzroczność 9 oraz astygmatyzm. Proszę o poradę gdzie się udać oprócz oczywiście logopedy. Czy istnieje jakiś związek pomiędzy wada wzroku a mowa a raczej jej brakiem. Dziecko mówi po swojemu, używa tylko podstawowych słów typu mama, tata, baba, papa... Z góry dziękuję za informację.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Karowicz

O czym może świadczyć takie zachowanie mojego dziecka?

Witam. Syn ma 4.5 roku. Jest bardzo nieśmiały dzieckiem w stosunku co do dzieci jak i dorosłych. Buzia mu się nie zamyka tylko w domu przy nas[rodzicach] jak ktoś nas odwiedza ten siedzi po cichu i nie odpowiada na pytania.... Witam. Syn ma 4.5 roku. Jest bardzo nieśmiały dzieckiem w stosunku co do dzieci jak i dorosłych. Buzia mu się nie zamyka tylko w domu przy nas[rodzicach] jak ktoś nas odwiedza ten siedzi po cichu i nie odpowiada na pytania. Nie odzywa się też do dziadków lecz bawiąc się z kuzynistwem u nich nie zwraca na nich uwagi i wtedy normalnie mówi, śmieje się jest wesołym dzieckiem, nawet zaczepia dziadków. W przedszkolu jest ten sam problem. Odzywa się tylko zdawkowo do przedszkolanki.na placu zabaw bawi się sam. Ucieka wręcz kiedy inne dziecko się zbliża. MOIMzdaniem ma potrzebę kontaktu z dziećmi ale jest bardzo nieśmiały, nie ufny co mam robić?jak mu pomóc? Psycholog nic nie podpowiada zwala to na afazje motoryczna. Dodam że syn mówi dużo do nas rodziców, w domu to mała gadula z niego a przy osobach trzecich cichy chłopczyk, kiwajacy głową lub odpowiadający mi na pytania do ucha.Syn w przedszkolu ma logopede oraz powinien uczęszczać na WWR którego niestety w tej chwili nie realizujemy z związku z pandemia.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska
Dr Mieczysław Bakun
Dr Mieczysław Bakun

Czy mam się zgłosić z moim problemem do specjalisty?

Witam mam pewien problem ,który tyczy się od paru dobrych lat i dosyć przeszkadza w codziennym życiu. Otóż od piątej klasy zaczęłam się strasznie zacinać ,jąkać przy czytaniu na forum klasy . Jak zawsze była moja kolej to ogarniał mnie... Witam mam pewien problem ,który tyczy się od paru dobrych lat i dosyć przeszkadza w codziennym życiu. Otóż od piątej klasy zaczęłam się strasznie zacinać ,jąkać przy czytaniu na forum klasy . Jak zawsze była moja kolej to ogarniał mnie ogromny strach ,stres ,pociły mi się dłonie, serce "zaczynało walić jak młot" oraz głos łamał się ,na początku problem obejmował jedynie czytanie na forum ,później doszło ,jak mieliśmy jakieś testy ustne ,lub odpowiedzi na głos również zaczynałam się zacinać ,nauczyciele obniżali mi dosyć mocno oceny zapewne z z tego bo myśleli że się nie nauczyłam . Dziś chodzę do liceum zaocznego również są egzaminy ustne przygotowujące do matury ,również się zacinam i obniżane są oceny ,boję się co to będzie na maturze ,że też mi będą obniżać punkty lub czas minie. Dodam że jestem osobą dosyć zamkniętą w sobie, nieśmiałą, również w 4 klasie jedna z rówieśniczek dosyć mocno mi dokuczała ,bałam się chodzić do szkoły itp. mam zgłosić się do specjalisty? co mam robić?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein

Dlaczego ponad roczne dziecko nie chce mówić?

Dzień dobry, syn 16 miesięcy i nic nie mówi. Kiedyś potrafił Gaworzyc mówił po swojemu np mama. Teraz potrafi powiedzieć parę słów baba, aiga(cokolwiek znaczy), Iga, aga . Słuch sprawdzony, prawidłowy. Syn doskonale wszystko rozumie: idź ,podaj,daj, zanieś,zakręć itp. potrafi... Dzień dobry, syn 16 miesięcy i nic nie mówi. Kiedyś potrafił Gaworzyc mówił po swojemu np mama. Teraz potrafi powiedzieć parę słów baba, aiga(cokolwiek znaczy), Iga, aga . Słuch sprawdzony, prawidłowy. Syn doskonale wszystko rozumie: idź ,podaj,daj, zanieś,zakręć itp. potrafi wskazać przedmiot o który pytam, uwielbia gdy czytam mu książki, nie ma problemu z nawiązaniem kontaktu wzrokowego,potrafi wskazać gdzie jest np broda, ucho czy noga.Jest bardzo ciekawy świata.,Wszędzie go pełno, lubi bawic się z innymi dziećmi. Jego wcześniejszym problemem było jedzenie grudek czy kawałków, nie przyjmował innej konsystencji niż gładkie kremy/musy. Gdy skończył rok udlaam się do neurologopedy który powiedział jak pracować z dzieckiem i już po miesiącu od wizyty dziecko ładnie zaczęło jeść kawałki. Strasznie się martwię bo nie wiem czy to już czas by odwiedzić logopedę czy dziecko na tym etapie mpa jeszcze czas by zacząć mówić.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein

Czy przedszkole dla dziecka z afazją ruchową będzie odpowiednie?

Czy przedszkole dla 4 letniego dziecka z afazja ruchowa będzie dobre czy lepsze zostanie w domu a pójście do zerówki jak już mowa bardziej się rozwinie?
odpowiada 1 ekspert:
dr Joanna Ossowska
dr Joanna Ossowska

Czy to może być na przykład oznaka autyzmu?

Dzień dobry Moja córka ma roczek chodzi sama, je bardzo ładnie powiedzmy ze wszystko, jest bardzo ciekawa świata , zabawkami bawi się w sposób w jaki powinna. Córka reaguje na imię jeżeli ja do niej mówię czasami ale rzadko jak... Dzień dobry Moja córka ma roczek chodzi sama, je bardzo ładnie powiedzmy ze wszystko, jest bardzo ciekawa świata , zabawkami bawi się w sposób w jaki powinna. Córka reaguje na imię jeżeli ja do niej mówię czasami ale rzadko jak inne osoby. Najbardziej martwi mnie to ze nie obserwuje ludzi jak podchodzą do niej do wózka dosłownie spojrzy na sekundę i odwróci wzrok. Nie obserwuje ludzi a jeżeli nawet czasami spojrzy to dosłownie na sekundę. Córka lubi się przytulać nie ma problemu w pielęgnacji codziennej. Bardzo martwi mnie jej ignorancja osób wszystkich po za mną. Proszę o poradę czy to może być oznaka autyzmu czy to przez to ze córka ma bardzo mały kontakt z innymi ludźmi zazwyczaj jest cały czas ze mną .
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Karowicz

Jak ocenić moje wyniki analizy krwi?

Witam mam 31 lat, ogólne samopoczucie dobre, nie mam uczucia zmęczenia ani senności. Ale od paru miesięcy mam nawracający ból w prawej, przedniej stronie szyi który zaczyna się pod żuchwą z biegiem czasu wędruje niżej w okolice tarczycy i... Witam mam 31 lat, ogólne samopoczucie dobre, nie mam uczucia zmęczenia ani senności. Ale od paru miesięcy mam nawracający ból w prawej, przedniej stronie szyi który zaczyna się pod żuchwą z biegiem czasu wędruje niżej w okolice tarczycy i krtani. Czasami są to kłucia, czasami skurcze. Trwają około miesiąc i za miesiąc do dwóch wracają. Miewam też bóle języka-cierpnięcia. Miałam robione USG szyi i jej narządów. Tarczyca w normie bez guzów, ślinianki prawidłowe. Drobne odczynowe obustronnie w reg II-III. Wykonałam bad. krwi w lipcu: WBC 6.98, RBC 4.22. w pozostałej morfologii podwyższona liczba limfocytów (od 2018 robione regularnie badanie raz w roku i zawsze powyżej normy) 53-55%, obniżone neutrofile 36,4% i eozynofile 0,9%. CRP podwyższone 5,81 i OB 13. Badania powtórzone wczoraj (niestety bez podziału granulocytów) ogólny wynik obniżony GRA% 40.4. CRP nieobecne, OB 12. Limfocyty dalej podwyższone. TSH w normie, próby wątrobowe i amylaza także, brak helicobacter i boleriozy. Z witamin obniżona B12-148 PG/mL. Byłam u dentysty zęby zdrowe. Laryngolog oglądając język stwierdził refluks na który stosuję tabletki. Reszta w normie. Co jeszczę mogę diagnozować. O czym mówią wyniki z krwi?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić gdy dziecko nie mówi?

Dzień dobry,zwracam się z takim zapytaniem do Państwa. Zacznę od początku. Syn od jakiegoś roku był pod opieką niani i nie dawno wyszło, że przez ten czas w którym miala się ona opiekować dzieckiem puszczała mu bajki po minimum 4... Dzień dobry,zwracam się z takim zapytaniem do Państwa. Zacznę od początku. Syn od jakiegoś roku był pod opieką niani i nie dawno wyszło, że przez ten czas w którym miala się ona opiekować dzieckiem puszczała mu bajki po minimum 4 godziny dziennie. Może by to nie wyszło ale zauważyliśmy zmiany w zachowaniu syna,nie reagował na imię, unikał kontaktu wzrokowego,stał się nerwowy. Oczywiście niania została zwolniona a my zaczęliśmy pracować nad zachowaniem dziecka na nowo. Minęło półtorej miesiąca i widzimy znaczną różnicę,syn ładnie patrzy na nas,uśmiecha się,reaguje na imię,wykonuje wszystkie nasze polecenia ale bardzo mało mówi. Zdaje sobie sprawę że może to być spowodowane oglądaniem tak długo bajek ale czy da się cofnąć jakby te zmiany? Dodatkowo u syna zauważylam kilka niepokojących objawów. Może napiszę co umie a co mnie nie niepokoi. Niepokoi mnie fakt, że syn mówi jedynie mama, baba i to jak mu się chce a nie jak np zobaczy mnie lub babcie,tata nie mówi wcale,i mówi takie sylaby w stylu,tia,sią,ula, buła, iiii, sio,nie oto oraz perfekcyjnie słowo nie. Syn boi się nowych miejsc,jak tylko wejdziemy do np sklepu lub do innych ludzi to od razu płacze i chce na ręce,nie chce chodzić na spacer w innym miejscu tylko w to które lubi,każde inne miejsce kończy się płaczem,rzuca się przy przebieraniu pampersa chyba że się mu coś pokaże ciekawego,jak go coś interesuje to patrząc na to cały się trzęsie i macha rękami, na spacerze idzie tylko w to miejsce co lubi,na każde inne musi być noszony na rekach. To co umie to układanie literek,można powiedzieć że zna cały alfabet, bawi się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem, próbuje sam jeść,pije sam, biega, umie ułożyć puzzle w określone miejsce,umie pokazać w książeczce wszystkie zwierzęta paluszkiem ale nie umie np wskazać palcem że coś chce za to na książkach pokaże wszystko,rozróżnia parę kolorów, uwielbia jak mu się czyta,uwielbia się przytulać,mógłby tak robić cały dzień, bawi się chętnie z innymi dziecmi,reaguje na polecenia,potrafi wybrać określoną książkę o którą się go prosi,umie układać klocki, bawić się dwoma rękami. Próbuje jeździć na rowerku biegowym. Reaguje ładnie na imie, potrafi pokazać określone czesci ciała gdzie ma i u kogos.Martwi mnie ten brak mowy,to reagowanie takim trzęsieniem się na wszystko co lubi i ten jego lęk przed wszystkim nowym i nowymi miejscami. Czy jest możliwość że przez te bajki syn będzie opóźniony już zawsze? Znajomi straszą mnie autyzmem i opóźnionym rozwojem mowy.czasami mam wrażenie że chciałby coś powiedzieć ale nie może.Czekamy obecnie na wizytę u laryngologa. Syn ma obecnie 23 miesiące Proszę o pomoc

Czy to jest jakieś zaburzenie?

Witam. Syn ma 4 lata i 8 miesiecy. Rok temu wystapil objaw jakania, logopeda stwierdzila ze to jskanie rozwojowe i przejdzie. Pol roku temu synek mial zabieg usunięcia trzeciego migdalka. Na dzien dzisiejszy jąka sie czasem jest dibrze czasem sa... Witam. Syn ma 4 lata i 8 miesiecy. Rok temu wystapil objaw jakania, logopeda stwierdzila ze to jskanie rozwojowe i przejdzie. Pol roku temu synek mial zabieg usunięcia trzeciego migdalka. Na dzien dzisiejszy jąka sie czasem jest dibrze czasem sa gorsze dni, pojawiły sie tez przerwy miedzy wyrazami typu yyy yyyy ale tez zauwazylam ze niekiedy jak rozmawiam z innymi osobami to synek niektore wyrazy powtarza sobie po cichutku. Czasem tez przeksztalca niektóre wyrazy, niekiedy zdazy sie ze nie mowi gramatycznie. Dlaczego tak sie dzieje, czy to jest jakies zaburzenie? Powinnam sie martwic. Prosze o rade
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Karowicz

Czy w tej sytuacji frenotomia jest możliwa?

W dzieciństwie miałem przeprowadzoną frenotomię, jednak bez późniejszej terapii logopedycznej. Przez to nie wyeliminowałem, a utrwaliłem niepoprawne kompensacyjne nawyki i ruchy mięśni oraz wymowę. Z tego powodu wybrałem się do logopedy. Jednak ćwiczenia pionizacji przy wyciągniętym języku były trudne i... W dzieciństwie miałem przeprowadzoną frenotomię, jednak bez późniejszej terapii logopedycznej. Przez to nie wyeliminowałem, a utrwaliłem niepoprawne kompensacyjne nawyki i ruchy mięśni oraz wymowę. Z tego powodu wybrałem się do logopedy. Jednak ćwiczenia pionizacji przy wyciągniętym języku były trudne i niekiedy bolesne, wędzidełko dalej ciągnęło. Przez to logopeda podejrzewa, że nie zostało ono skrócone w odpowiednim stopniu. Faktycznie, ok. 0,5 cm za językiem pojawia się cienka membrana, zwiększająca szerokość (w linii pionowej) aż do połowy języka - wtedy łączy się z resztą wędzidełka. Rzeczywiście, sprawia to wrażenie "niedokończonej roboty". Ten cienki niedocięty fragment mimo to dalej ogranicza mobilność języka, zwiększając wymagane napięcia mięśni. Chciałbym się więc spytać, czy frenotomia tutaj jest możliwa dla takiego niewielkiego fragmentu, oraz na ile w tej sytuacji stanowiłaby ryzyko uszkodzenia nerwu? Do jakiego specjalisty (znającego się na anatomii jamy ustnej bardziej szczegółowo niż logopeda) udać się w celu weryfikacji moich wątpliwości, przed możliwą wizytą u chirurga dentysty w celu przeprowadzenia frenotomii?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego mam te zaburzenia mowy?

Witam, od jakiegoś czasu zauważyłam, że podczas rozmowy gubię słowa, jąkam się, zapominam co chciałam powiedzieć, nie umiem wypowiedzieć jakiegoś słowa np. ostatnio zamiast konstrukcji to ciągle z ust mi wychodziło konsystencji. Podczas pisania też się zdarza, że jakieś słowo... Witam, od jakiegoś czasu zauważyłam, że podczas rozmowy gubię słowa, jąkam się, zapominam co chciałam powiedzieć, nie umiem wypowiedzieć jakiegoś słowa np. ostatnio zamiast konstrukcji to ciągle z ust mi wychodziło konsystencji. Podczas pisania też się zdarza, że jakieś słowo napisze bardzo niezrozumiale np. zamiast trampolina to zdarzy się że napisze yuhampolina. Nie wiem czy z takimi problemami iść do logopedy czy do innego specjalisty.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Dotyczy: Jąkanie Logopedia

Jak mogę poprawić dykcję?

Dzień dobry, mam 21 lat. Pytanie nie zostało zadane dla żartu mianowicie proszę o poradę w jaki sposób mogę poprawić swoją dykcję? Nie ukrywam że hobbistycznie nagrywam piosenki i w nich słyszę, że posiadam lekką wadę wymowy. (wkleił bym link,... Dzień dobry, mam 21 lat. Pytanie nie zostało zadane dla żartu mianowicie proszę o poradę w jaki sposób mogę poprawić swoją dykcję? Nie ukrywam że hobbistycznie nagrywam piosenki i w nich słyszę, że posiadam lekką wadę wymowy. (wkleił bym link, ale nie wiem czy jest to dozwolone). Ćwiczyłem łamańce językowe, mając korek w ustach, ale to dawało chwilowy efekt. Czy jest jakiś lekarz, do którego mógłbym się zwrócić o pomoc? Zależy mi na pięknej i wyraźnej mowie nie tylko podczas nagrywania piosenek. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz :)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy mam szansę zostać logopedą?

Mam dziwne pytanie. Marzę żeby pracować z dziećmi najlepiej jako logopeda. Jednak sama mam problem z głoska R. Czy jeśli poddam się terapii czy istnieje możliwość, że będę mogła takim logopeda zostać? Czy jednak ta wadą ma wpływ na to,... Mam dziwne pytanie. Marzę żeby pracować z dziećmi najlepiej jako logopeda. Jednak sama mam problem z głoska R. Czy jeśli poddam się terapii czy istnieje możliwość, że będę mogła takim logopeda zostać? Czy jednak ta wadą ma wpływ na to, że w przyszłości nie będę dalej w stanie prawidłowo wymawiać tej litery?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Logopeda Jaga Voice
Mgr Logopeda Jaga Voice

Czy moje dziecko ma opóźniony rozwój mowy?

Witam! Mój syn ma 3,5 roku. Na bilansie dwu latka pani doktor zasugerowała opóźniony rozwój mowy. Udaliśmy się do poradnii. Po roku czasu od pań nie dowiedzieliśmy się niczego konkretnego. Udałam się więc prywatnie do logopedy, która podejrzewa afazję.... Witam! Mój syn ma 3,5 roku. Na bilansie dwu latka pani doktor zasugerowała opóźniony rozwój mowy. Udaliśmy się do poradnii. Po roku czasu od pań nie dowiedzieliśmy się niczego konkretnego. Udałam się więc prywatnie do logopedy, która podejrzewa afazję. Umówiłam się również do neurologa. Badania słuchu są ok. Syn rozwija się dobrze jeśli chodzi o rozumienie. Wykonuje polecenia, umie wskazać zwierzątka i kolory. Rozumie co się do niego mówi. Ruchowo jest sprawny. Słownictwo ma, ale ubogie. Chociaż z ubogiego słownictwa potrafi ułożyć zdanie. Chodzi do przedszkola i to bardzo chętnie. Lubi zabawy z rówieśnikami chociaż dzieci go nie rozumieją. Potrafi sam się najeść, załatwić. Lubi wykonywać czynności samodzielnie. Czy może być to rzeczywiście afazja czy może coś innego? Sama już nie wiem. Proszę o poradę. Z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Karowicz

O czym może świadczyć opóźnienie w rozwoju mowy u mojego dziecka?

Witam, mój syn ma 2 lata i 10 miesięcy. Bardzo martwię się o jego mowę. Mało mówi zdaniami składającymi się z 2-3 słów. Mówi mama, jaka( tata) , babi, piju piju (na picie ), mama bum bum ijo (mama pojechała... Witam, mój syn ma 2 lata i 10 miesięcy. Bardzo martwię się o jego mowę. Mało mówi zdaniami składającymi się z 2-3 słów. Mówi mama, jaka( tata) , babi, piju piju (na picie ), mama bum bum ijo (mama pojechała po jajko niespodzianke) itp. ogólnie naliczyłam około 50slow i jakieś 10 zdań. Przyszło mi do głowy że może ma autyzm i ta myśl spędza mi sen z powiek. Oczywiście wybierzemy się do specjalisty, ale już teraz mega się tym stresuje. Ogólnie syn reaguje na polecenia, wyrzuci np papierek do śmieci czy przyniesie misia, odnośnie wołania go po imieniu to częściej reaguje niż nie, bawi się z tatą w chowanego, wskazuje palcem jak czegoś chce, hałas nie stanowi dla niego problemu, często bawi się sam (nie ma rodzeństwa czy innych dzieci w pobliżu, nie chodzi jeszcze do przedszkola ), lubi kiedy jest dużo ludzi , zaczyna wtedy dokazywać, tańczyć itp. Zastanawiam się czy może to przez telewizję i bajki nie nauczył się mówić jak na trzylatka. Ograniczamy mu teraz tv i telefon ale dużo tego oglądał z czego nie jestem dumna. Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o cechy autyzmu ? I jak pomóc w rozwoju mowy?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

U jakiego lekarza szukać pomocy z problemem z wysławianiem się?

Od dziecka mam problemy z wysławianiem się(z tego co pamiętam) Polega to na tym, że podczas rozmów ze znajomymi źle wypowiadam słowa (zła odmiana)bądź zapominam słowa i żeby powiedzieć o co mi chodzi idę bardzo okrężna droga. Mam tzw. Pustkę... Od dziecka mam problemy z wysławianiem się(z tego co pamiętam) Polega to na tym, że podczas rozmów ze znajomymi źle wypowiadam słowa (zła odmiana)bądź zapominam słowa i żeby powiedzieć o co mi chodzi idę bardzo okrężna droga. Mam tzw. Pustkę w głowie. czasami gdy chce coś powiedzieć to powtarzam to w głowie i staram się to poprawnie wymówić, lecz nie wychodzi. Same zdania też są raczej proste i krótkie. Takie "zacięcia" zdarzają mi się przede wszystkim w mowie. Nie wiem, czy jest to efekt nieoczytania, czy jakaś choroba Czym mogą być spowodowane takie objawy? I jeśli jest to coś niepokojącego, gdzie najlepiej zacząć szukać pomocy? U neurologa, psychiatry, logopedy? Przez problemy z mówieniem stałam się bardziej zamknięta. Problemy z wysławianiem wzbudzają we mnie frustracje. Gdy ktoś nie rozumie tego, co chce mu przekazać mam ochotę zapaść się pod ziemie.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Karowicz

Dlaczego 3-latka bardzo mało mówi?

Witam. Moja córka ma 3 lata i 8 miesięcy i mało mówi. Nie rozumie niektórych zapytań czasami o coś zapyta ale przeważnie mówi w "swoim języku", co jest dla nas niezrozumiałe. Czy przedszkole pomoże w tym względzie czy zablokuje ja...... Witam. Moja córka ma 3 lata i 8 miesięcy i mało mówi. Nie rozumie niektórych zapytań czasami o coś zapyta ale przeważnie mówi w "swoim języku", co jest dla nas niezrozumiałe. Czy przedszkole pomoże w tym względzie czy zablokuje ja... Warto pójść do logopedy czy samemu próbować coś zdziałać.. Proszę o pomoc :/
odpowiada 2 ekspertów:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Mgr Anna Szyda
Mgr Anna Szyda

Dlaczego moje dziecko mało mówi?

Witam jestem mamą 2 latki. Dziewczynka jest bardzo energiczna, ciekawa świata, wszystko rozumie ale mało mówi jak na swój wiek ( przynajmniej mi się tak wydaje) mówi mama tata baba pada pies kot i jeszcze inne wyrazy zaczyna łączyć np. Pada deszcz... Ale ostnio zaczęła buczeć... Czy to objaw niepokojący?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Karowicz
Patronaty