Dlaczego 3-latka bardzo mało mówi?

Witam. Moja córka ma 3 lata i 8 miesięcy i mało mówi. Nie rozumie niektórych zapytań czasami o coś zapyta ale przeważnie mówi w "swoim języku", co jest dla nas niezrozumiałe. Czy przedszkole pomoże w tym względzie czy zablokuje ja... Warto pójść do logopedy czy samemu próbować coś zdziałać.. Proszę o pomoc :/

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli blisko czteroletnie dziecko mówi mało, a w dodatku mowa dziecka jest niezrozumiała dla rodziców, to jest to wskazanie do konsultacji z logopedą, który może zadecydować o dalszej diagnostyce – np. neurologicznej czy psychologicznej.

W procesie rozwoju mowy dzieci od 3. do 7. roku życia trwa tzw. okres swoistej mowy dziecięcej, kiedy to dziecko potrafi już swobodnie rozmawiać. Czasami dziecko przestawia wyrazy lub sylaby, ale ogólnie mowa dziecka jest zrozumiała nie tylko dla rodziców, ale także dla otoczenia.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy.

Stąd też wskazane jest jak najszybsze skonsultowanie się ze specjalistą, zanim dziecko pójdzie do przedszkola, co może być dodatkowym obciążeniem i utrudnieniem w rozwoju mowy, zwłaszcza jeśli istnieje jakiś czynnik, który powoduje problemy z mową Pani córki.

Zachęcam również do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Witam

Jeśli córka uczęszcza do przedszkola, to w przypadku opóźnienia mowy czynnej lub biernej przedszkole zgłasza dziecko do logopedy...i po konsultacji logopedycznej zostaje podjęta decyzja o ewentualnej terapii logopedycznej. Jednak czasem się zdarza, że przedszkole "nie widzi problemu', a rodzice są zaniepokojeni sposobem wypowiadania się ich dziecka. Warto wówczas skorzystać z pomocy logopedycznej w najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wizyta jest bezpłatna, natomiast podczas spotkania logopeda zdiagnozuje ewentualne opóźnienie w rozwoju mowy u dziecka i zaleci terapię, bądź przekaże rodzicom odpowiednie wskazówki do samodzielnego ćwiczenia w domu z dzieckiem. Pozdrawiam

Anna Szyda