Czy warto skonsultować rozwój mojego dziecka z lekarzem już teraz?

Witam, mam 1.5 roczną córeczkę i trochę martwię się o jej poprawny rozwój. Zawsze była bardzo energiczna, wszędzie jest jej pełno. Jest bardzo wesoła i sprytna. Bardzo szybko zaczęła podnosić główkę, raczkować ale siadać i chodzić zaczęła trochę później. W sumie odkad się urodziła, to pobudki w nocy są normą, niekoniecznie na jedzenie ale tak po prostu, jakby miała problem ze snem... Niestety martwi mnie, że ma 18 msc i bardzo mało mówi, po swojemu gaworzy bardzo dużo, ale oprócz "baba" "łał" i kiedyś udało jej się powiedzieć "mama" - to praktycznie nie składa słów. Rozumie kiedy mówi się "nie" "nie wolno" i odwraca się wtedy na tą komendę. Nie zawsze reaguje, kiedy się ją zawoła albo o coś poprosi. Papa lub nie robi ale tylko kiedy jej odpowiada, nie zawsze kiedy się ją prosi. Reaguje na osoby które zna i je rozpoznaje. Potrafi bawić się sama i do zabawy też woła innych. Od niedawna interesuje się książeczkami i kiedyś się jej czyta ale nie pokazuje paluszkiem kiedy zapytam : gdzie jest kotek albo gdzie lala ma oko lub nóżkę. Martwi mnie także , że bawiąc się często rzuca zabawkami i bardzo denerwuje się, kiedy coś jej nie wychodzi. Do tej pory też wszystko bierze do buzi i ciężko mi ją tego oduczyć. Smoczka oduczyła się bardzo szybko już ponad miesiąc temu. Teraz bardzo ograniczyliśmy jej telewizor, telefonu nie dajemy w ogóle ale wcześniej zdarzało się, że jednak puszczało się jej dużo piosenek lub bajek. Czasem po prostu telewizor leciał w tle kiedy się bawiła i jestem świadoma, że to jest nasze zaniedbanie i też może mieć duży wpływ na jej zachowanie... Je raczej wszystko i mleko modyfikowane, mięsko i zupy bardzo lubi. Dużo pije ale nie z normalnego kubeczka, tylko kubka z ustnikiem lub słomką. Nie chodzi jeszcze do żłobka ale z tego co zaobserwowałam lubi kontakt z innymi dziećmi. Bardzo lubi biegać po placu zabaw i wszelkie aktywności typowe dla dzieci w jej wieku. Chciałabym to skonsultować z logopedą być może z psychologiem, ale nie wiem czy warto już teraz czy lepiej poczekać aż skończy 2 latka. Proszę o radę.
KOBIETA, 33 LAT 4 miesiące temu

Dzień dobry, dzieci rozwijają się bardzo różnie. Z opisanych przez Panią zachowań nie widać nic nietypowego dla dziecka w takim wieku, jednak tak jak powiedziałam dzieci są różne. Jeśli ma Pani poczucie, że jest coś nie tak, na pewno warto dla własnego spokoju i ułożenia ewentualnego planu skonsultować się ze specjalistą. Im wcześniej zostaną wyłapane jakieś trudności tym lepiej, bo można wcześniej zacząć działać. Trzeba jednak pamiętać, że diagnoza u małych dzieci jest trudna. Pozdrawiam