Czy rozwój mojego dziecka przebiega prawidłowo?

Jestem mama 20 miesięcznego synka. Jest żywiołowym chłopcem i do niedawna nie zauważyłam niepokojących objawów jednak po ostatnim spotkaniu z koleżanka i jej 2 letnia córeczka zaczęłam się niepokoić. Moj syn nie mówi ale wskazuje jesli choć chce. Nie zawsze reaguje na imię, prośby i polecenia ale czasami wykonuje bardzo ladnie. Taki słuch wybiórczy. Jest żywym chłopcem, lubi zjeżdżalnie, bawić się pojazdami, czasem zaczyna kręcić okrągłymi przedmiotami jednak nie jest to nagminne, bawi się tez innymi zabawkami, ma swoje 2 ulubione przytulanki. Ogląda książeczki, do niedawna słuchał piosenek ( tańczył)oglądał tv jednak od kilku tyg całkowicie wyeliminowałam media. Jak mu coś pokaże to stara się to nasladowac( zakłada okulary przeciwsłoneczne, wyciera kurz. Nerwowo reaguje np kiedy cos sprawia mu przyjemność a ja go zabieram np z wanny czy placu zabaw. Zachęca bliskich do zabawy odnoszę wrażenie ze im więcej ludzi tym lepiej. Cieszy się na widok, taty, dziadka, babci.... Jest wtedy bardzo podekscytowany. Nieznajomych początkowo się wstydzi i chowa się w moich ramionach jednak szybko sie oswaja. Lubi bawić się w chowanego, kółko graniaste i akuku. Śmieje się dosc często. Potrafi się jednak czasem wyciszyć.Wykazuje zainteresowanie kiedy coś robimy. Niepokoi mnie ze czasem kręci się przez chwile wokół własnej osi, czasem zrobi kilka kroków na paluszkach oraz macha rączkami kiedy z czegoś się cieszy. Kiedy jest zmęczony nie protestuje aby iść spać, często bierze mnie za rękę i prowadzi do sypialni. Od kilku dni jestem niespokojna i nieustannie zastanawiam się czy to nieprawidłowy rozwój czy charakter ( dodam ze ja jestem dość szybka i bywam chatyczna osoba) proszę o odpowiedz czy są powody do niepokoju ?

Witam, jeżeli niepokoi coś Panią niepokoi w zachowaniu dziecka, proszę skonsultować to z lekarzem pediatrą dziecka, najważniejsza jest obserwacja. W razie konieczności skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry!

W przedstawionym przez Panią opisie nie ma niczego szczególnie niepokojącego. Są to naturalne, zwyczajne, prawidłowe zachowania i cechy dziecka.
Nie wspomina Pani, co konkretnie budzi Pani niepokój. Pełnowartościowej odpowiedzi może jednak udzielić tylko pediatra/ psycholog rozwoju po osobistym kontakcie z dzieckiem.

Pozdrawiam!