Czy synek rozwija się prawidłowo?

Witam, chciałabym zapytać o niepokojące mnie sprawy związane z synkiem. Synek ma obecnie 14 miesięcy. Najpierw wypisze minusy jakie dostrzegłam : nie reaguje na imię, nie przynosi zabawek którymi chce się bawić, dopiero teraz po trzech tygodniach intensywnej zabawy z nim coś naśladuje np bam bam uderzając w garnek, albo idzie krówka i robi am am, denerwuje się i płacze jak mu na coś nie pozwolimy, gdy się bawi to rzadko reaguje na jakiekolwiek wołanie chrząkanie krzykniecie itp, często potrafi zapatrzyć się w jeden punkt i nie reagować wcale, boi się gdy inne dzieci piszczą lub płaczą. Plusy : pokazuje paluszkiem, bawi się zabawkami zgodnie z przeznaczeniem, utrzymuje kontakt wzrokowy, zauważyłam ze zerka na mnie czy jestem w czasie zabawy ale nie szuka aprobaty, ładnie je, po odstawieniu od piersi (karmiłam do roku) lepiej śpi w dzień i w nocy, bawi się z psem (rzuca mu piłeczkę wypowiadając opa), mówi baba mama i tata ale tata zaczęło się dopiero dwa dni temu po podcięciu wedzidelka bo okazało się po zbadaniu przez logopedę za krótkie, dużo się przytula do mnie i do partnera, bawi się w akuku berka i chowanego, nie ucieka od dzieci a wręcz lubi z nimi przebywać, nie boi się obcych ludzi tylko wstydzi ale po 5-10 minutach się oswaja, lubi oglądać książeczki do jedzenia. Napomne ze byliśmy u neurologa i skierowanie na eeg ale dopiero termin na lipiec. Byliśmy u logopedy, skierowanie na podcięcie wedzidelka. Byliśmy u psychologa dziecięcego (nic nie wyklucza ale dostaliśmy skierowanie na słuch). Na słuch zrobiliśmy podstawowe badanie sprawdzające „bębenek” i czekamy na Apr które odbędzie się w połowie maja. Już sama nie wiem co o tym wszystkim myśleć.... synek jest na prawdę pogodnym dzieckiem, dużo się śmieje ale widoczny jest ten problem społeczny ponieważ nie chce nic kompletnie naśladować jeżeli chodzi o np robienie papa lub kosi kosi... POMOCY ! Proszę o opinie

Dzień dobry, rozumiem że niepokoi się Pani o rozwój dziecka. Bardzo dobrze się Państwo opiekują synem oraz dbają o jego właściwy rozwój. To jest najważniejsze. Aby postawić właściwą diagnozę potrzebna jest obserwacja oraz wyniki badań. Proszę być dobrej myśli. To że dziecko nie wykonuje jeszcze pewnych czynności, mimo wskaźników rozwojowych nie musi być wyznacznikiem obecności nieprawidłowości w rozwoju. Rozwój dzieci nie przebiega harmonijnie. Proszę porozmawiać z psychologiem dziecięcym na jakie zachowania zwrócić szczególną uwagę i w jaki sposób wpływać na prawidłowy rozwój dziecka.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka