Czy to, że mój synek nie mówi i tak reaguje na nowości może być oznaką autyzmu?

Witam obawiam się o mojego 10 miesięcznego syna. Martwi mnie jego zachowanie. Syn mało gaworzy prawie wcale. Sporadycznie powie ba. Był czas ze łączył sylaby baba babu a teraz gdzieś to znikło. Od urodzenia jest z nim słaby kontakt wzrokowy gdy patrzę mu na twarz ucieka wzrokiem denerwuje się. Patrzy się dłużej gdy mu śpiewam albo robię miny. Gdy widzi tatę po całym dniu nie obecności cieszy się śmieje piszczy wyciąga do niego ręce. Gdy ja wychodzę z pokoju i zostaje sam płacze. Interesuje się małymi dziećmi - dotyka im twarz. Wolany nie zawsze się odwraca. Muszę wołać parę razy żeby zaskoczył. Nie wskazuje przedmiotów i nie daje. Potrafi kosi kosi i pokazać jaki duży rośnie. Przy karmieniu robi tak jak ja mmmmmmm. Martwi mnie bo jak mu pokazuje i chce przeczytać nowa bajkę to się wyrywa i płacze. Nie pozwala też złapać się za rękę i np wskazywać obrazki zabawki. Jak coś mu się podoba to macha rękami. Wszystkie zabawki tylko potrzasa. Lubi zabawę a kuku. Reaguje na obce osoby przygląda się im nieraz płacze. Czy to że nie mówi i tak reaguje na nowości może być oznaką autyzmu? Od 3 miesiąca jest rehabilitowany bo ma obniżone napięcie. I jeszcze odgina głowę do tylu i patrzy za siebie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Mimo, iż sporo Pani napisała to niestety nie da się określić z jakich przyczyn dziecko w taki sposób reaguje. Trzeba zebrać pełny wywiad, zaobserwować zachowanie dziecka by móc cokolwiek orzec. Pierwszym krokiem jest lekarz pediatra, można też dopytać rehabilitantów jak oni postrzegają zachowanie dziecka i skonsultować się z psychologiem czy terapeutą, który określi czy rozwój dziecka jest prawidłowy.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Zachęcam do przeczytania artykułu:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu