Czy mój roczny synek może mieć autyzm?

Witam mój prawie roczny syn nie mówi. Martwi mnie to. Ruchowo jest dobrze zaczyna sam chodzić. Mam z nim też słaby kontakt wzrokowy. Gdy robię śmieszne miny to się patrzy i też się uśmiecha ale gdy mówię normalnie to zerknie chwilę albo wcale. Potrafi powtórzyć mmmm i jak starsza siostra piszczy to on też. Jak się bawi to mówi tylko oo aaa a jak wychodzę z pokoju to nie płacze tylko "wyje" yyyyy. Nie patrzy się też jak coś mu chce pokazać czy to w bajce czy zabawki żeby je nazywać. Nie pozwala trzymać się za rękę żeby wskazywać palcem. Denerwuje się i wyrywa gdy chce mu przeczytać nowa bajkę a czytając te co zna ładnie siedzi i słucha. W niektórych bajkach pokazuje palcem to co mu się podoba i mówi oooo. Zauważyłam że jak usłyszy jakiś nowy dźwięk to wtedy się mocno do mnie przytula czasem zaczyna płakać jakby się bał. Wogole często się chce przytulać i robi to mocno i jak ją go mocno przytulę to chyba mu się to podoba. Robi kosi kosi bije brawo pokazuje jaki będzie duży daje zabawki daje jedzenie jak mówię daj am. Śmieje się na głos. Czasem próbuje naśladować moje miny. Gdy śpiewam piosenki z pokazywaniem to próbuje naśladować albo macha rączkami tak jakby się cieszył. Czy to może być autyzm? Bardzo proszę o pomoc. Dodam że syn ma obniżone napięcie i jest rehabilitowany. Czy poprostu trzeba go dostymulowac. Martwi mnie to że jeszcze nie mówi i słabo się patrzy.
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Mgr Joanna Szlasa Psychologia
48 poziom zaufania

Dzień dobry, rozwój mowy u dzieci to proces złożony w czasie, wieloetapowy i dla niektórych dzieci dość wymagający. Bardzo ważne, aby rodzice poprzez zabawę wspierali naukę mowy u dziecka np. czytanie bajek. Należy też dużo mówić do dziecka, zachęcać do interakcji, rozmawiać z nim oraz przytulać.
Jeśli chodzi o rozwój mowy, to mniej więcej ok. 6-9 miesiąca życia, dziecko zaczyna gaworzyć, tj. czyli powtarzać ciągi sylab np. ma-ma. Natomiast w okresie ok 9-12 miesiąca pojawia się naśladowanie dźwięków. Po pierwszym roku życia, dziecko zaczyna powtarzać pierwsze słowa, tworzy swoje słowa tzw. neologizmy, które nie przypominają poprawnych słów. Tak naprawdę pierwsze znaczące słowa może pojawić się nawet do 18 roku życia. Właśnie ok 17-19 miesiąca następuje wybuch słownictwa u dzieci. Na podstawie jedynie podanego opisu nie można jednoznacznie stwierdzić, czy mowa u Pani dziecka rozwija się prawidłowo, dlatego że w tym przypadku konieczna byłaby obserwacja dziecka. Jeśli taka sytuacja Panią niepokoi, to warto udać się na konsultację do psychologa dziecięcego, który postawi diagnozę.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa

0

Witam
Proszę się zgłosić z synkiem do najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, aby skonsultować rozwój dziecka z psychologiem oraz logopedą. Wizyta jest bezpłatna. Po badaniu uzyska pani diagnozę rozwoju psychofizycznego dziecka oraz zalecenia i wskazówki do dalszego postępowania z synkiem. Jeśli będzie to konieczne psycholog lub logopeda zaproponują określone zajęcia terapeutyczne dla dziecka celem stymulowania określonych funkcji psychofizycznych w ramach terapii WWR/wspomaganie wczesnego rozwoju /dziecka.
Pozdrawiam
Anna Szyda

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Dzień Dobry!
By móc rozwiać pewne wątpliwości potrzebny jest szczegółowy wywiad i obserwacja dziecka.Myślę, że wizyta u psychologa nie zaszkodzi. Specjalista oceni poziom funkcjonowania dziecka oraz to czy strach przed dźwiękami, hałasem nie jest wynikiem nadwrażliwości słuchowej. Wczesna ocena pozwoli na dobranie odpowiedniej pomocy jeśli takowa będzie potrzebna.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty