Czy roczne dziecko może mieć autyzm?

Czy podejrzewać autyzm u 14 miesięcznego dziecka ? Synek ma 14 msc, ma obniżone napięcie mięśniowe, rehabilitowany od 9 miesiaca życia, jeszcze nie chodzi ale wstaje, raczkuje, chodzi przy meblach coraz sprawniej. Od dłuższego czasu coś mnie niepokoi. Jednak większość moim zdaniem symptomów autyzmu typu ( kompletny brak reakcji na imię, dziwne ruchy ręką) minęły bezpowrotnie koło roczku. Jedyne co mnie martwi to krótki kontakt wzrokowy, zdarza się, ze patrzy na mnie dłużej ale często zauważam, ze ten kontakt jest ulotny, krótszy. Chodzi mi np. O sytuacji gdy widzę inne dziecko w podobnym wieku na ulicy w wózku to wpatruje się w mojego syna a mój syn rzuci okiem i tyle. Co syn potrafi: 1. Pokazuje palcem 2. Potrafi naśladować zwierzaki itd, bardzo dużo wyrazów po nas powtarza - tu nie mam zastrzeżeń 3. Ładnie się bawi zabawkami, jeździ autami, ogląda książeczki w tym pokazuje i naśladuje zwierzaki, autka 3. Nie był nigdy dzieckiem z lękiem separacyjnym ale to się teraz powoli zmieni 4. Wola mama, tata i najbliższe osoby świadomie Tylko co z tym Krótkim kontaktem wzrokowym? Oczywiście są sytuacje, ze patrzy się dłużej ale jakby czuję deficyt tego kontaktu od zawsze. Mały płacze na widok obcych-czyli nas wyróżnia Okazuje zawstydzenie, wtula się Wiec w zasadzie cała reszta zachowań jest ok. Widać, ze się rozwija z dnia na dzień więcej potrafi

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!

Z listu wynika, że syn jest pod opieką specjalistów, ma rehabilitację. Gdyby faktycznie zachowywał się niepokojąco to zwrócono by Pani na to uwagę. Krótki kontakt wzrokowy o niczym nie świadczy, jest jednym z wielu elementów, które mogą wskazywać na całościowe zaburzenia rozwoju ale pod warunkiem spełnienia jeszcze innych kryteriów. Czy spełnia je Pani syn tego niestety na podstawie listu nie stwierdzimy. Jeśli bardzo jest Pani zaniepokojona to należy skontaktować się z psychologiem dziecięcym, który oceni poziom funkcjonowania dziecka.

Pozdrawiam Agata Majda

w razie pytań zapraszam

www.pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com