Dlaczego muszę się ciągle ruszać?

Czy to normalne, że cały czas się wiercę i ruszam w dziwny sposób? Jak to opanować i przestać? Dzień dobry, mam 18 lat, gdy jestem sama mam odruch aby wkładać sobie coś do buzi (palce, sznurek od bluzy, cokolwiek), bujać się, ściskać sobie stopy, kłaść sobie rzeczy na twarz, siedzieć w dziwnych pozycjach i inne dziwne ruchy robić. Nie myślę aby to robić ale przy innych się tak nie zachowuję (nie wiem czy przy innych się wiercę ale nie w taki sposób). Boję się że nie będę w stanie tego opanować, gdy np. będę mieszkać z kimś w jednym pokoju, co jeśli będę zapominać że ktoś tu jest? Czytałam, że przyczynami może być autyzm, ADHD, lęki, nie wiem czy to do mnie pasuje. Mam tak niezależnie od nastroju więc chyba nie lęki? Mam 3 pytania: 1. Czy to normalne? 2. Co może być tego przyczyną poza tym co wymieniłam? 3. Jak to opanować i przestać? Dziękuję bardzo za każdą odpowiedź i pozdrawiam! (przepraszam że przesyłam pytanie po raz 2, dość niedawno ukończyłam 18 lat i podałam wiek 17 z obawy że ktoś znajomy zobaczyłby pytanie i skojarzył że to ja, ostatnio rozmawialiśmy na ten temat bo widzieli jak tak robię gdy myślałam że jestem sama w pokoju. ale skoro tylko pełnoletnie osoby mogą pytać to poprawiam.)
KOBIETA, 18 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Dziękuję za zaufanie i szczegółowy opis Twojej sytuacji. Rozumiem, że może to być dla Ciebie niepokojące, dlatego postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania jak najdokładniej.

1. Czy to normalne?

Twoje zachowanie, polegające na wierceniu się, wkładaniu rzeczy do ust, bujaniu się i wykonywaniu innych nietypowych ruchów, może być częstsze, niż się wydaje; Wielu ludzi ma pewne nawyki lub „stymulacje” (nazywane również „stimming”), które pomagają im radzić sobie ze stresem, nudą czy nadmiarem bodźców. Takie zachowania są szczególnie powszechne wśród osób z autyzmem, ADHD, ale również mogą występować u osób, które po prostu szukają sposobu na regulację swoich emocji lub rozładowują nadmiar energii.

2. Co może być tego przyczyną, poza tym, co wymieniłaś?

Poza autyzmem, ADHD i lękami, takie zachowania mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak:

Napięcie emocjonalne: Nawet jeśli nie odczuwasz bezpośredniego lęku, takie zachowania mogą być sposobem na radzenie sobie z ukrytym stresem lub napięciem.

Nadmiar energii: Niektórzy ludzie mają naturalną potrzebę ruchu i aktywności, co może prowadzić do takich zachowań.

Przyzwyczajenie: Czasem takie nawyki mogą się rozwijać z czasem i stać się trudne do opanowania.

Zmysłowe poszukiwania: Niektóre osoby mogą szukać stymulacji sensorycznej poprzez takie zachowania. Stymulacja sensoryczna to działania lub bodźce, które dostarczają zmysłom (np. dotykowi, wzrokowi, słuchowi) dodatkowych wrażeń, pomagając w regulacji emocji i zachowania: to oznacza wspierać utrzymanie równowagi emocjonalnej i zachowania, redukując stres, napięcie lub nadmiar energii, co pozwala lepiej radzić sobie z codziennymi sytuacjami.

3. Jak to opanować i przestać?

Opanowanie tych zachowań może być wyzwaniem, ale oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc:

Świadomość: Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, kiedy takie zachowania się pojawiają. Możesz spróbować zanotować, co robisz, gdy czujesz potrzebę takich ruchów.

Zastąpienie nawyków: Spróbuj znaleźć alternatywne, mniej zauważalne lub bardziej akceptowalne sposoby radzenia sobie z potrzebą ruchu. Może to być np. trzymanie małego przedmiotu w ręce, który można ściskać.

Techniki relaksacyjne: Praktyki takie jak ćwiczenia oddechowe czy spacer w relaksującym miejscu mogą pomóc w uspokojeniu umysłu i ciała.

Wsparcie specjalisty: Jeśli czujesz, że te zachowania przeszkadzają Ci w codziennym życiu, warto porozmawiać z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista pomoże zrozumieć przyczynę tych zachowań i zaproponuje skuteczne metody ich opanowania.

Nie martw się, że Twoje pytanie pojawiło się dwukrotnie, cieszę się, że masz odwagę szukać pomocy. Jesteś w pełni uprawniona do zadawania pytań, i mam nadzieję, że te odpowiedzi okażą się dla Ciebie pomocne.

Pozdrawiam, Mieczysław Bakun