Jak odróżnić autyzm i ADHD?

Witam.

Nie tak dawno pisałam do Państwa w sprawie granic normalności i na dobrą sprawę nie wiem, gdzie ona się znajduje. Według tego wszystkiego, co tu jest napisane, wyłania się obraz taki, że w naszym kraju co drugie dziecko ma autyzm, z resztą ADHD też. Więc zacznę od tego, że moje dwuipółletnie dziecko jeszcze nie mówi (nie ma normy na mowę), robi w pieluchy, słyszy doskonale (czasami tylko to co chce), uwielbia przebywać w towarzystwie, lubi się przytulać, uwielbia się śmiać, krzyczy kiedy jest złe albo gdy mu się na coś nie pozwoli (czasami nas uderzy - reakcja na zakaz albo wychodzi obrażone z pokoju), niekoniecznie bawi się zabawkami (sam znajduje sobie zabawy), buduje z klocków (czasowo zajmuje mu to od 5-7 min., zanim się znudzi), uwielbia biegać, nie zawsze idzie tam, gdzie chcą jego opiekunowie, głośnym krzykiem wyraża swoje zadowolenie lub niezadowolenie. Czasami lubi kręcić się w kółeczko sam albo z rodzicami, wchodzi wszędzie, gdzie się da, jest sprawny ruchowo, czasami robi nam na złość, nie chodzi na palcach i ma długie rzęsy (podobno są objawem autyzmu?). Jak spodoba mu się rzucanie jakimś przedmiotem to poprostu rzuca i ma przy tym niesamowitą radochę.

Co jeszcze robi? Jest ciekawym życia dzieckiem i jak każdy taki dzieciaczek nie wszystko rozumie. Więc teraz mam pytanie - czy moje dziecko ma autyzm czy ADHD? Bo jeśli tak poczytać wszystko, co napisane jest na stronach internetowych, różnego rodzaju forach, to naprawdę można oszaleć od tego wszystkiego i przypisać własnemu dziecku najgorsze choroby! Z drugiej stony, to wydaje mi się, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i chyba nie należy doszukiwać się od razu autyzmu, bo jeśli tak, to dzieci moich znajomych i rodziny wszystkie mają autyzm połączony z ADHD. Czy dziecko, które w wieku 4 lat jeszcze nie mówi (a reszta rozwija się w porządku - chyba) jest autystyczne? Znam dzieci, które naprawdę mówią późno, ale nikt nie zarzuca im tego typu chorób. I mam jeszcze jedno pytanie - czy autyzm może stwierdzić neurolog, psycholog? I jakie są dokładne symptomy autyzmu i ADHD?

Bardzo proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Postawienie prawidłowej diagnozy autyzmu, ADHD czy innego zaburzenia nie jest łatwą sprawą. Wymaga obserwacji dziecka, nawet kilkumiesięcznych, przez psychologa klinicznego - dziecięcego, neurologa, psychiatrę także pedagoga i logopedę. Diagnozę autyzmu stawia psychiatra dziecięcy, ale także doświadczony psycholog i pedagog mogą taką diagnoze postawić . do celow proceduralnych zwiazanych z orzekaniem o stopniu niepełnosprawności czy wydaniu orzeczenia  o  potrzebie kształcenia specjalnego konieczna jest diagnoza psychiatry.

ADHD i autyzm to dwa różne zaburzenia, mają inną etiologię i inne symptomy. Najogólniej mowiąc: ADHD przejawia się najczęściej tym, że dziecko w ciągu swoich pierwszych pięciu lat życia nie przejawia wytrwałości w realizowaniu zadań wymagających zaangażowania poznawczego, szybko zmienia aktywności nie kończąc żadnej oraz jest nadmiernie aktywne, zdezorganizowane. Rozumie polecenia, mowa rozwija się prawidłowo.

Natomiast dziecko z autyzmem nieprawidłowo rozwija się praktycznie od urodzenia, choć pierwsze objawy widoczne są, kiedy dziecko ma roczek i więcej. Mowa jest nieprawidłowa, pojawiają się stymulacje, stereotypie, rutyny, zachowania niepożądane oraz relacje społeczne są nieprawidłowe - dziecko nie ma potrzeby kontaktu z innymi osobami lub nawiązuje go nieprawidłowo.

Proponuję Pani spotkanie ze specjalistą - najlepiej z psychologiem dziecięcym - bo tylko taka osoba widząc dziecko i jego zachowanie w różnych okolicznościach może jednoznacznie powiedzieć, czy zachowania są niepokojące i co jest ich przyczyną.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Objawy dotyczą zaburzeñ interakcji społecznych, porozumiewania się, występowania powtarzających się i stereotypowych wzorców zachowań czy zainteresowań. ADHD objawia się w nadruchliwość, impulsywności i zaburzeniach koncentracji. Diagnoza autyzmu może być postawiona w pierwszych latach życia dziecka przy ADHD do 6 rż mówi się o podejrzeniu nadpobudliwości psychoruchowej. Brak mowy w drugim roku życia powinno być skonsultowane z logopedą.
Pozdrawiam AM