Jak odróżnić autyzm i ADHD?

Witam.

Nie tak dawno pisałam do Państwa w sprawie granic normalności i na dobrą sprawę nie wiem, gdzie ona się znajduje. Według tego wszystkiego, co tu jest napisane, wyłania się obraz taki, że w naszym kraju co drugie dziecko ma autyzm, z resztą ADHD też. Więc zacznę od tego, że moje dwuipółletnie dziecko jeszcze nie mówi (nie ma normy na mowę), robi w pieluchy, słyszy doskonale (czasami tylko to co chce), uwielbia przebywać w towarzystwie, lubi się przytulać, uwielbia się śmiać, krzyczy kiedy jest złe albo gdy mu się na coś nie pozwoli (czasami nas uderzy - reakcja na zakaz albo wychodzi obrażone z pokoju), niekoniecznie bawi się zabawkami (sam znajduje sobie zabawy), buduje z klocków (czasowo zajmuje mu to od 5-7 min., zanim się znudzi), uwielbia biegać, nie zawsze idzie tam, gdzie chcą jego opiekunowie, głośnym krzykiem wyraża swoje zadowolenie lub niezadowolenie. Czasami lubi kręcić się w kółeczko sam albo z rodzicami, wchodzi wszędzie, gdzie się da, jest sprawny ruchowo, czasami robi nam na złość, nie chodzi na palcach i ma długie rzęsy (podobno są objawem autyzmu?). Jak spodoba mu się rzucanie jakimś przedmiotem to poprostu rzuca i ma przy tym niesamowitą radochę.

Co jeszcze robi? Jest ciekawym życia dzieckiem i jak każdy taki dzieciaczek nie wszystko rozumie. Więc teraz mam pytanie - czy moje dziecko ma autyzm czy ADHD? Bo jeśli tak poczytać wszystko, co napisane jest na stronach internetowych, różnego rodzaju forach, to naprawdę można oszaleć od tego wszystkiego i przypisać własnemu dziecku najgorsze choroby! Z drugiej stony, to wydaje mi się, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i chyba nie należy doszukiwać się od razu autyzmu, bo jeśli tak, to dzieci moich znajomych i rodziny wszystkie mają autyzm połączony z ADHD. Czy dziecko, które w wieku 4 lat jeszcze nie mówi (a reszta rozwija się w porządku - chyba) jest autystyczne? Znam dzieci, które naprawdę mówią późno, ale nikt nie zarzuca im tego typu chorób. I mam jeszcze jedno pytanie - czy autyzm może stwierdzić neurolog, psycholog? I jakie są dokładne symptomy autyzmu i ADHD?

Bardzo proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Postawienie prawidłowej diagnozy autyzmu, ADHD czy innego zaburzenia nie jest łatwą sprawą. Wymaga obserwacji dziecka, nawet kilkumiesięcznych, przez psychologa klinicznego - dziecięcego, neurologa, psychiatrę także pedagoga i logopedę. Diagnozę autyzmu stawia psychiatra dziecięcy, ale także doświadczony psycholog i pedagog mogą taką diagnoze postawić . do celow proceduralnych zwiazanych z orzekaniem o stopniu niepełnosprawności czy wydaniu orzeczenia  o  potrzebie kształcenia specjalnego konieczna jest diagnoza psychiatry.

ADHD i autyzm to dwa różne zaburzenia, mają inną etiologię i inne symptomy. Najogólniej mowiąc: ADHD przejawia się najczęściej tym, że dziecko w ciągu swoich pierwszych pięciu lat życia nie przejawia wytrwałości w realizowaniu zadań wymagających zaangażowania poznawczego, szybko zmienia aktywności nie kończąc żadnej oraz jest nadmiernie aktywne, zdezorganizowane. Rozumie polecenia, mowa rozwija się prawidłowo.

Natomiast dziecko z autyzmem nieprawidłowo rozwija się praktycznie od urodzenia, choć pierwsze objawy widoczne są, kiedy dziecko ma roczek i więcej. Mowa jest nieprawidłowa, pojawiają się stymulacje, stereotypie, rutyny, zachowania niepożądane oraz relacje społeczne są nieprawidłowe - dziecko nie ma potrzeby kontaktu z innymi osobami lub nawiązuje go nieprawidłowo.

Proponuję Pani spotkanie ze specjalistą - najlepiej z psychologiem dziecięcym - bo tylko taka osoba widząc dziecko i jego zachowanie w różnych okolicznościach może jednoznacznie powiedzieć, czy zachowania są niepokojące i co jest ich przyczyną.

Pozdrawiam

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Objawy dotyczą zaburzeñ interakcji społecznych, porozumiewania się, występowania powtarzających się i stereotypowych wzorców zachowań czy zainteresowań. ADHD objawia się w nadruchliwość, impulsywności i zaburzeniach koncentracji. Diagnoza autyzmu może być postawiona w pierwszych latach życia dziecka przy ADHD do 6 rż mówi się o podejrzeniu nadpobudliwości psychoruchowej. Brak mowy w drugim roku życia powinno być skonsultowane z logopedą.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak ADHD zmienia życie

Witam!

Jestem dziewczyną w wieku 14 lat i od dawna czuję się inna, a to dlatego, że z reguły jestem odtrącana przez społeczeństwo. Ludzie udają, że mnie lubią, lecz za moimi plecami oczerniają - może dlatego, że moja matka jest prezesem stowarzyszenia - strasznie jest mi przykro z tego powodu. Chcę być miła, ale działam impulsywnie, nie potrafię pohamować mojego chamskiego języka. Kiedy starsi się do mnie rzucają, ja im odpyskowuję, ale tylko dlatego, że chce mieć takie same prawa! Wiek tu nie powinien się liczyć! Czy starszy, czy młodszy to i tak człowiek.

Mam dziwne przeczucia, że ludzie mnie obserwują, jakbym była w ukrytej kamerze. Moje poczucie humoru jest baaaardzo specyficzne, denerwuje mnie to kiedy ktoś nie zrozumie o co mi chodzi (np. w żartach). Często mam ochotę na zrobienie czegoś naprawdę głupiego takiego jak; śmierć, pocięcie się, pobicie kogoś, przeklinanie, krzyczenie itd. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze nieszczęśliwa miłość.. Kocham się w chłopaku od 2 lat i niedawno zdałam sobie sprawę z tego, że on mnie nigdy nie polubi tak jak bym chciała, ponieważ nawet nie złożył mi życzeń na urodziny - a to przecież robią nawet znajomi.

Podejrzewam, że mam ADHD. Sprawdziłam u Was temat o nazwie "Jak rozpoznać ADHD u dziecka?" dużo rzeczy się zgadza. Kiedy doszłam do końca oniemiałam, poczułam jakby ulgę, ponieważ teraz wiem, że to nie moja wina, że zachowuję się w "inny" sposób. Chciałabym się upewnić czy to prawda, ale moja matka na pewno nie pójdzie ze mną z tym do lekarza, tylko mnie wyśmieje, albo zignoruje. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.

Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Nie wiem, czy Twoja autodiagnoza, którą sobie wystawiłaś, czyli ADHD, jest słuszna i trafiona. Przez Internet nie jestem w stanie zweryfikować, czy masz rację, twierdząc, że przyczyną Twoich problemów jest zespół hiperkinetyczny. Jeżeli obawiasz się, że Twoja mama nie zechce pójść z Tobą do lekarza, by sprawdzić, czy rzeczywiście cierpisz na ADHD, to rozważ samodzielną wizytę u psychologa szkolnego. Może dyskretna rozmowa z psychologiem w szkole pomoże Ci zrozumieć niektóre Twoje trudności. Może Twoje poczucie bycia odtrąconą i nierozumianą, impulsywność, cięty język, kiepskie relacje z rówieśnikami to nie kwestia ADHD, co raczej przejaw nastoletniego buntu, dojrzewania, poszukiwania swojego „Ja”. Ponadto, do Twoich problemów dochodzi nieszczęśliwa miłość, zauroczenie chłopakiem, który nie zwraca na Ciebie uwagi, co jest niewątpliwe bolesnym doświadczeniem. Podczas spotkania z psychologiem miałabyś okazję porozmawiać również na ten temat. O ADHD świadczą najczęściej takie objawy, jak: nadmierna aktywność i ruchliwość, impulsywność, nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji uwagi, przedwczesne kończenie zadań i pozostawianie ich niedokończonych, szybka utrata zainteresowania zadaniem, gadatliwość, niepokój psychoruchowy (skakanie, bieganie, wiercenie się), brak hamulców w relacjach społecznych, impulsywne przekraczanie zasad społecznych itp. Niepokoją mnie bardzo Twoje myśli o śmierci czy samookaleczaniu się. Jeżeli masz jakieś kłopoty, o których nie chcesz rozmawiać z bliskimi, zawsze możesz skorzystać z Młodzieżowego Telefonu Zaufania (nr tel.: 116 111). Zachęcam, byś przeczytała artykuły o ADHD zamieszczone w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-zrozumiec-i-leczyc-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-adhd

Pozdrawiam!    

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Diagnozowanie i leczenie ADD/ADHD u dorosłych

Jak wygląda diagnoza i leczenie dorosłych z Add/Adhd?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Mgr Adam Horak Psycholog
51 poziom zaufania

Istnieją wątpliwości, czy AD(D)HD to zaburzenie osób dorosłych. Zasadniczo bowiem rozpoznaje się je u dzieci. Nie mam informacji o objawach, dlatego odpowiadam z konieczności krótko.

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Podobnie jak u dzieci. Diagnoza różnicowa i szczegółowy wywiad od czasów dzieciństwa, jeśli jest rodzic to może tu być pomocny. Wywiad o sytuacji obecnej, informacje od partnera. Diagnozę w tym kierunku robi się wykluczając choroby przypominające ADHD więc konieczna jest konsultacja u psychiatry, neurologa, lekarza rodzinnego, badania hormonów tarczycy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty