Czy to może być autyzm dziecięcy?

Boję się, że to autyzm dziecięcy. Mój syn kończy za kilka dni 4 lata. Dopiero zaczyna mówić, ma problemy z wyraźną mową, więc uczęszcza na zajęcia do logopedy. Od września chodzi do przedszkola i robi to z przyjemnością, ale ostatnio usłyszałam od pan, które się nim zajmują, że może skoro ma problemy z integracja z grupą to może jakiś autyzm dziecięcy, ale łatwo osobom niewykwalifikowanym wydawać osądy.

Mój syn: - ma problemy z dogadaniem się z rówieśnikami (myślałam, że to z powodu słabo rozwiniętej mowy i tego, że od małego wychowywał się sam), - nie lubi rysować i się brudzić, - ciężko utrzymać go przy jednym zadaniu dłuższą chwilkę, - lubi dużo oglądać TV (to jest nasz największy błąd), - słowa "zaraz" lub 'za chwilkę" raczej nie ma jego słowniku. To tak w małym zarysie te bardziej negatywne cechy: A teraz kilka zalet: - nie bije dzieci i nigdy nie był agresywny, - mowa się rozwija i coraz więcej mówi, nawet pełnym zdaniami, - jest uśmiechnięty i uwielbia wściekać się nami, przytulać i całować, - rozumie wszystko co się do niego mówi i jeśli czegoś nie umie powiedzieć to świetnie nam objaśni nam czego potrzebuje. Kocham moje dziecko i nie pozwolę go skrzywdzić niesłusznym osądami. Mam już umówioną wizytę u neurologa i neuro-logopedy. Powinnam jeszcze chyba umówić go na spotkanie z psychologiem dziecięcym. Czy powinnam coś jeszcze zrobić?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Rozwój intelektualny dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rozwoju intelektualnym dziecka z autyzmem.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Rozumiem Pani obawy w związku z tym, co usłyszała Pani od przedszkolanek, które zajmują się Pani synkiem. Być może ich sugestie, jakoby Pani syn przejawiał cechy autystyczne, zostały przekazane w sposób niezręczny i poczuła się Pani dotknięta jako matka, ale myślę, że warto byłoby zweryfikować, czy zdanie pań pracujących w przedszkolu nie jest przypadkiem prawdziwe. Lepiej gruntownie zbadać dziecko niż potem żałować, że coś umknęło Pani uwadze. Opóźniony rozwój mowy, problemy z integracją z grupą rówieśniczą, szybka dekoncentracja, niechęć do rysowania i przesiadywanie godzinami przed telewizorem to nie są wystarczające objawy, które można uznać za symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Ja byłabym ostrożna w szafowaniu takimi etykietami diagnostycznymi, tym bardziej, że mowa ciągle się rozwija, dziecko nie wykazuje zachowań agresywnych i autoagresywnych, często się uśmiecha, nie unika dotyku, rozumie komunikaty werbalne i na nie odpowiada. Być może Pani synek przejawia cechy charakterystyczne dla łagodnej postaci autyzmu – zespołu Aspergera. Drogą internetową nie da się postawić diagnozy, bo nie widzę dziecka podczas jego aktywności i kontaktu z kolegami w przedszkolu. Na pewno wizyta u neurologa dziecięcego i neuro-logopedy nie zaszkodzi. Osobiście, radziłabym udać się do dobrego psychologa dziecięcego, który orientuje się w zakresie autyzmu, a najlepiej do ośrodka zajmującego się diagnozą w kierunku zaburzeń autystycznych. Zachęcam Panią do odwiedzin na stronie internetowej Fundacji SYNAPSIS (http://www.synapsis.waw.pl/), która oferuje pomoc i wsparcie rodzicom dzieci autystycznych. Więcej na temat autyzmu może Pani przeczytać w artykułach zamieszczonych w naszym serwisie pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-zespol-aspergera
http://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-autyzmu
http://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy
http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-trzylatka
http://portal.abczdrowie.pl/rehabilitacja-dzieci-z-autyzmem
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-autyzmu-u-malych-dzieci
http://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-autyzmu

Pozdrawiam i życzę powodzenia!         

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
73 poziom zaufania

Witam
Wszystkie zaplanowane przez Panią wizyty są słusznym krokiem. Myślę też, że sugestia pań w przedszkolu nie jest próba skrzywdzenia dziecka ale chęcią pomocy i wyjaśnienia wątpliwości. Opinia nauczycieli zawsze brana jest pod uwagę w procesie diagnozy więc wszystko co obserwują jest istotne.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty