Skrócone wędzidełko podjęzyczkowe u 3,5-letniego synka a autyzm

Mam 3,5 letniego synka rozwija sie prawidłowo. niepokoi mnie pare rzeczy. ma skrócone wędz. podjęzyczkowe- leczę to. Syn jąka sie lekko, denerwuje jak cos chce , kiedys nie odróżniał 6 od9 teraz juz nie ma z tym problemu. zjada końcówki zdań ,mówi niewyraznie. bardzo szybko mówi czasami go nie rozumię. mowie mów wolno---wtedy mówi dobrze.synek liczy, zna alfabet, wszystkim sie bawi--lecz nie lubi rysowac. czy moga to byc lekki symptomy autyzmu. dziękuję

Witam!
W opisie zachowań dziecka nie widać autyzmu. Na pewno symptomem autyzmu nie jest skrócone wędzidełko ani niechęć do rysowania.
Prawdopodobnie problemy z mową wynikają z budowy aparatu artykulacyjnego. Ale jak Pani pisze dziecko jest pod opieką logopedyczną. Proszę porozmawiać z logopedą nt. niepokojącej Panią zbyt szybkiej mowy oraz zjadania końcówek.
Jeśli synek nie lubi rysować, proszę go zachęcać do mieszania, przesypywania np.surowej fasoli, grochu, ryżu. Wdrażać do malowania palcami, zagniatania ciasta.
Autyzm przejawia się zasadniczo w trzech sferach: komunikacyjnej ( trudności w odczytywaniu komunikatów pozawerbalnych, dosłowne odbieranie sensu metafor, przenośni), emocjonalnej (wygórowane lub brak reakcji na bodźce)oraz w utrudnionym kontakcie z innymi ludźmi. Jeśli obserwuje Pani takie objawy, proszę się skontaktować ze specjalistą na swoim terenie. Jeśli nie, prawdopodobnie nie chodzi o autyzm.
Pozdrawiam, JPluta

Warto zacząć od konsultacji logopedycznej. Specjalista sklasyfikuje trudności w werbalizacji i w razie potrzeby skieruje na dalsza diagnostykę (psycholog dziecięcy, pediatra itp).

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Wędzidełko i jego skrócenie nie można utożsamiać z autyzmem. Konieczna jest dalsza terapia logopedyczna natomiast jeśli chodzi o ogólne funkcjonowanie dziecka to najlepiej skonsultować się z psychologiem, który oceni czy wszystko przebiega prawidłowo.
Pozdrawiam AM