Co mogą znaczyć problemy z mówieniem u mojego synka?

Witam !!! Jestem mamą 3 letniego chłopca . Jest bardzi pogodnym i zywiolowym dzieckiem lubiacym sie przytulac . Na swoje imie reaguje normalnie , wykonuje polecenia(nie wszystkie ) bawi sie zabawkami zgodnie z zastosowaniem czyli autkiem jezdzi klockami buduje . Martwi mnie jedynie ze NIE MOWI!!!!. Jestesmy rodzins mieszana czyli moj maz jest obcokrajowcem jednak dobrze mowi w jezyku polskim a w dodatku od 2.5 roku mieszkany w Szwajcarii. Lekaeze tutejsi twierdza ze to nornalne ze dziecko nie mowi bo slyszy wiele jezykow i jest zagubione jednak mi to nie daje spokoju i dla mnie to nie normalne . Prosze o odpowiedz jaka moze byc przyczyna i czy to moze byc autyzm :(

Szanowna Pani,

proszę zaufać lekarzom w Szwajcarii, jeszcze rok, jeśli synek nie będzie mówił, kiedy skończy 4 lata, wtedy można skorzystać z diagnostyki w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, pomocna będzie konsultacja neurologiczna, logopedyczna ważnym elementem jest krótkie wędzidełko podjęzykowe, dziecko ma trudności z wysunięciem języka na brodę lub uniesieniem go w kierunku wałka dziąsłowego. Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś

Dzień dobry. Według źródeł naukowych dziecko, które ukończyło 3 lata, wypowiada już ponad 500 - 1000 słów i buduje zdania. Z tego, co Pani pisze Syn "nie mówi". Jeśli dziecko wychowuje się w rodzinie dwujęzycznej, powinno wypowiadać się i mówić zdaniami, wypowiadać kilkaset słów, ale ma prawo mieszać języki. Niepokojące jest także to, iż Synek nie wykonuje wszystkich poleceń. Radziłabym wykonać badanie słuchu, by wykluczyć niedosłuch, który może wpływać na opóźniony rozwój mowy. Pyta Pani o to, czy objawy te mogą wynikać z autyzmu - samo opóźnienie rozwoju mowy nie jest wyznacznikiem autyzmu (musi wystąpić więcej objawów np. brak kontaktu wzrokowego, brak reakcji na imię, sztywne trzymanie się przyzwyczajeń, czyli tzw. rutyny, problemy z kontaktami społecznymi itp.). Jednakże dzieci ze spektrum autyzmu często prezentują opóźniony rozwój mowy. Radziłbym udać się niezwłocznie z Synem na konsultację do logopedy najlepiej specjalisty neurologopedy.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu http://www.logo-ped.gda.pl