Dlaczego moje dziecko jeszcze nie mówi?

Dzień Dobry. Mój syn urodził się z wrodzonym zapaleniem płuc (dodatni GBS i niepełna profilaktyka okołoporodowa). Ruchowo rozwija się bardzo dobrze. Teraz ma już 20 miesięcy- niestety nadal nic nie mówi. Jedynie podczas zabaw mówi po swojemu. Często oglądamy książeczki- potrafi w nich praktycznie wszystko pokazać, o co poproszę. Niestety nie chce za mną powtarzać. Jeżeli czegoś chce- wskazuje palcem i mówi eeeeee. Gestykuluje, żeby się porozumieć. Chętnie się z nami bawi, wykonuje polecenia. Zdarza się, że obejrzy bajkę w tv- jednak nie jest to często. Lubi układać klocki, puzzle. Dwa miesiące temu byliśmy u logopedy. Dostaliśmy ćwiczenia, które bez problemu wykonuje. Słuchamy również serii "Słucham i uczę się mówić sylaby i czasowniki"- jednak nie na słuchawkach, bo niestety nie udało się go namówić. Nie wiem co mogę więcej zrobić? Czy taki opóźniony rozwój mowy będzie miał wpływ na jego przyszły rozwój? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Dzień dobry. 1,5 roczne dziecko powinno wypowiadać około 50 słów, dwulatek powinien mówić około 200-300 słów i potrafić budować wypowiedzi dwuwyrazowe. Zatem bardzo dobrze, że Państwa Synek dostał wskazówki od logopedy, jak pracować w domu. Niestety, opóźniony rozwój mowy może wpłynąć na jego przyszły rozwój i mogą pojawić się w wieku szkolnym kłopoty z nauką, a także może też wpłynąć na kontakty z rówieśnikami w niedalekiej przyszłości. Dlatego dobrzy byłoby, gdybyście Państwo byli pod stałą, systematyczną opieką logopedy, nie tylko doraźnie.

Z wyrazami szacunku.

Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu http://www.logo-ped.gda.pl