Dlaczego ponad roczne dziecko nie chce mówić?

Dzień dobry, syn 16 miesięcy i nic nie mówi. Kiedyś potrafił Gaworzyc mówił po swojemu np mama. Teraz potrafi powiedzieć parę słów baba, aiga(cokolwiek znaczy), Iga, aga . Słuch sprawdzony, prawidłowy. Syn doskonale wszystko rozumie: idź ,podaj,daj, zanieś,zakręć itp. potrafi wskazać przedmiot o który pytam, uwielbia gdy czytam mu książki, nie ma problemu z nawiązaniem kontaktu wzrokowego,potrafi wskazać gdzie jest np broda, ucho czy noga.Jest bardzo ciekawy świata.,Wszędzie go pełno, lubi bawic się z innymi dziećmi. Jego wcześniejszym problemem było jedzenie grudek czy kawałków, nie przyjmował innej konsystencji niż gładkie kremy/musy. Gdy skończył rok udlaam się do neurologopedy który powiedział jak pracować z dzieckiem i już po miesiącu od wizyty dziecko ładnie zaczęło jeść kawałki. Strasznie się martwię bo nie wiem czy to już czas by odwiedzić logopedę czy dziecko na tym etapie mpa jeszcze czas by zacząć mówić.

Szanowna Pani.

Jeśli jest Pani zaniepokojona rozwojem mowy Synka, to jak najbardziej może się Pani udać na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci, na to nigdy nie jest za wcześnie. Pani Synek ma 16 miesięcy, wypowiada kilka słów. Dziecko dwunastomiesięczne powinno wypowiadać kilka prostych słów (np. mama, baba, tata, da, am itp.), osiemnastomiesięczne dziecko powinno już mówić 30-50 prostych słów.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta SI, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu

http://www.logo-ped.gda.pl