Jak radzić sobie z płynnym mówieniem?

Dzień dobry, Mam 30 lat, mam problemy z wypowiedziami tak,że jąkam się, gdy zaczynam coś mówić mam taką jakby blokadę ze nie mogę zacząć mówić albo zaczynam mówić z jąkaniem się.Rowniez gdy coś opowiadam powtarzam po kilka razy za nim coś powiem, można jakoś pomóc żeby mowa była płynniejsza?Pozdrawiam
KOBIETA, 31 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani problemy związane z jąkaniem się i powtarzaniem słów są dość powszechne i mogą mieć różne przyczyny. Wśród nich na pewno należy wymienić: genetyczne, emocjonalne, lub mogące wynikać z doświadczeń życiowych. Istnieje wiele metod terapeutycznych, które mogą pomóc poprawić płynność mowy.

Terapia logopedyczna może być tu bardzo skuteczną formą wsparcia. Specjalista pomoże zidentyfikować konkretne obszary do poprawy i dostosuje techniki terapeutyczne do Pani potrzeb. Ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne i praca nad technikami artykulacyjnymi mogą być pomocne. Dodatkowo eksperymentowanie z wolniejszym tempem mówienia, unikanie stresujących sytuacji oraz praktykowanie świadomej obecności podczas mówienia mogą także przynieść korzyści.

Ważne jest również rozmawianie z osobami bliskimi o swoich doświadczeniach oraz poszukiwanie wsparcia psychologicznego, jeśli problemy z mową wpływają negatywnie na Pani samopoczucie emocjonalne. Warto zatem rozpocząć poszukiwanie w pierwszej kolejności kontaktu z dobrym logopedą. Wydaje się, że specjalista w tej dziedzinie będzie w stanie po pierwsze ocenić stopień zaawansowania problemu oraz jeśli będzie to konieczne, zaleci rozmowę z neurologiem, aby wykluczyć anatomiczne, bądź czynnościowe zaburzenia, które prowadzą do takich objawów.

Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z wykwalifikowanym personelem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jakanie-przyczyny-leczenie-wsparcie-najblizszych

https://portal.abczdrowie.pl/jakanie-jest-zwiazane-z-obwodami-mozgowymi-ktore-kontroluja-produkcje-mowy

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-mowy-u-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/logopeda

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.