Powtarzanie słów przez 2-latka

Czy dziecko dwuletnie jak kazdy wyraz umie powtorzyc czasami wyraznie a czasami nie to mowa rozwija sie prawidlowo?

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proponuje udać się do lekarza pediatry.

Witam, podsystem fonetyczno-fonologiczny dzieci dwuletnich z reguły nie jest jeszcze na tyle bogaty, by umożliwić dziecku "wyraźne" wypowiadanie wszystkich słów, stąd w ich mowie dają się zauważyć liczne zjawiska takie jak opuszczanie, przestawianie, zamienianie, powtarzanie sylab i głosek. Jest to norma wiekowa, którą doskonali się poprzez różnorodne ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne, oddechowe. Jeśli natomiast zjawiska występujące w mowie dziecka są bardzo liczne i uniemożliwiają zrozumienie wypowiedzi, polecam wizytę u logopedy, który przeprowadzi badanie mowy i ustali poziom jej rozwoju. Taka wizyta, nawet jeśli będzie miała charakter profilaktyczny, uspokoi rodziców, a logopeda przekaże informacje dotyczące sprawności artykulacyjnej i językowej, warunków anatomicznych w jamie ustnej, sposobu połykania itp. oraz pomysły zabaw i ćwiczeń logopedycznych wspierających rozwój mowy i ją doskonalących.
Pozdrawiam,
Regina Panaś
neurologopeda

Jest to prawidłowe, ale można skonsultować się z logopedą, po ocenie mowy dziecka otrzymacie Państwo ćwiczenia, które będą korzystnie wpływały na rozwój mowy