O czym świadczy zastój w mowie 1,5-rocznego dziecka?

Witam. Mój 1,5 roczny syn mówi zaledwie kilka słów: najczęściej "tata" (na tatę, ale również na inne rzeczy), czasami również mama, dada, brrr (samochód), kitikiti (wołanie kota). Dużo do niego mówię, czytam, oglądamy rysunki w książce. Syn bardzo dużo rozumie, wykonuje polecenia, ale od kilku miesięcy nie ma żadnych postępów w mowie. Nawet nie chce/ nie próbuje powtarzać prostych słów czy odgłosów zwierząt. Jak coś chce to albo zaprowadzi albo pokaże. Czy ten "zastój" w mowie jest niepokojący?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Dziecko w tym wieku dopiero buduje zasoby językowe, w jego mowie jest dużo neologizmów, czyli takich wymyślonych przez dziecko wyrazów, często naśladuje dźwięki żeby nazwać przedmiot. Jeżeli do tej pory wszystko przebiegało prawidłowo to proszę się nie martwić chwilowym "przystankiem". Natomiast żeby się uspokoić i rozwiać wątpliwości może Pani w każdej chwili udać się do logopedy, po ocenie umiejętności maluszka logopeda powie jak można wspierać rozwój mowy.
Pozdrawiam

0

Witam
w okresie rozwoju mowy u dziecka zdarzają się okresy nasilenia względnego zastoju tej umiejętności.
Często zastój ten przypada na czas nauki chodzenia, kiedy malec fascynuje się nową umiejętnością i zwiększonymi możliwościami poznawania świata.
Po opanowaniu sztuki chodzenia znów wraca do pilnej pracy nad mową.
Jeśli jednak odczuwa Pani niepokój to zalecam konsultację logopedyczną, w trakcie której logopeda oceni poziom rozwoju umiejętności komunikacyjnych odpowiednich do wieku dziecka.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty