Mało słów w wypowiedziach 20-miesięcznego dziecka

Córka, która skończyła 20miesięcy bardzo mało mówi. Rozumie wszystko co się do niej powie, potrafi pokazać daną rzecz lub część ciała o którą się ją pyta, umie naśladować odgłosy zwierząt. Jednak słów, które wypowiada na głos jest niewiele, to proste wyrazy dwusylabowe mama, tata, papa, dada itd. oraz tak, nie, da, nie ma, tu, tam. Nie chodzi do żłobka. Dużo mówi w "swoim" języku. Czy powinnam skonsultować się z jakimś specjalistą czy po prostu czekać?

Lek. Tomasz Budlewski

Dwulatek wypowiada około 200 słów. Za słowo rozumie sie tu również proste sylaby tak, nie itp jak również to mówienie po swojemu. Jeśli dziecko mówi np. na kaczke "ka" i to "ka" zawsze oznacza kaczkę to juz liczymu to jako słowo. Z tego co Pani pisze dziecko rozwija sie prawidłowo, rozówj mowy jest różny u różnych dzieci, poki co nie widze powodów do niepokoju.