Rozwój mowy u 1,5-rocznej dziewczynki

mam pytanie odnośnie 1,5 rocznej córki. Jeszcze nie mówi, jeżeli już to powtarza raczej "mówi po swojemu". Nieraz powie pa pa, cicia albo mama jak się ją o to poprosi. Poproszona o zrobienie "cacy" mamusi i podanie czegoś tatusiowi zrobi to, czyli kojarzy osoby. Mąż podobno też późno zaczął mówić. Na szczepieniu w wieku 16 miesięcy lekarka zapytała tylko czy powtarza mamamama a wtedy jej się to zdarzało. Nie wiem czy powinnam zgłosić się do lekarza czy jeszcze poczekać.

Witam

Córka jest jeszcze mała mimo to powinna wypowiadać już pierwsze słowa.
Ważne jest w tym przypadku ocenienie ogólnego rozwoju dziewczynki. Czy rozumie mowę? Czy umie naśladować głosy zwierząt, reaguje gdy spora ją Pani jak robi piesek, kotek? Czy rozpoznaje przedmioty pokazane na ilustracjami? pokazuje części ciała? Okazuje zainteresowanie zabawą czy ma bardzo wąskie preferencje? Pokazuje co chce?
Warto też zachęcać dziecko do mówienia. Początkowo polega to na zadawaniu córce pytań i udzielaniu samodzielnie na nie odpowiedzi. Można też wspólnie czytać książeczki, bawić się w "udawane" zabawy.
Wizyta u logopedy napewno nie zaszkodzi.

Pozdrawiam
Joanna Galczynska-Adamiak
Www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. Według norm rozwojowych 1,5 roczne dziecko powinno wypowiadać około 50 słów, dwulatek powinien mówić około 200-300 słów i potrafić budować wypowiedzi dwuwyrazowe. Ciężko jest cokolwiek powiedzieć na temat ogólnego rozwoju dziecka nie widząc samego dziecka. Na pewno rozwój mowy jest nieco opóźniony. Myślę, że warto byłoby wybrać się z Córeczką do logopedy specjalizującego w pracy z małymi dziećmi.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/