Czy dziecko ma opóźniony rozwój?

Dzien dobry .3 lata temu urodzilam synka silami natury Dostala 9/10 w skali abgar.Porod wywolywany bo wody sie saczyly,na początku 38tc.Synek byl.3 razy owiniety pepowina slyszalam jak mowila polozna.Pozniej dowiedzialam sie ,ze podczas porodu synkowi spadalo tetno po czym wracalo do normy. Niby wsztstko w porzsdku choc synek w domu byl.niespokojny do tego ulewal i mial przedluzajaca sie zoltaczka. Synek podczas rozwoju nieco pozniej podnisil glowke,pozniej nie co pozniej siadal wstawal a zaczal chodzic pod koniec 17 miesiaca co nas nuepokoilo.Jednak dzis jest spraeny ruchowo i kordynacyjne wszedzie wejdzie biega ,sluzga sie jezdzi na hulajnodze.Za to opozniony i niepokojacy rozwoj intelektualny.Mowa slaba bez zdan pojedyncze proste slowa albo poczatek slow.am(jesc) pi(pic) bach,gol,wyrazy dzwiekonasladowcze.Nadpobudliwosc,slaby kontakt wzrokowy i niechec do wykonywania polecem chyba ze chce je wykonac badz ich nierozumienie choc nie zawsze.Czasem pojaeiaja sie zabawy tematyczne czasem nie. Dopiero zaczyna sie wskazywanie paluszkiem przepkatane z ciagnieciem za reke.Wczesniej tylko ciagniecie za reke gdy synek cos chcial.Brak stereotypi.Pojawiaja sie sytuacje ze synek uzywa mydla jako autka.Zabawkami nawi sie adekwatnie ale krutko autkami jezdzi,kredkami maluje ,klocki uklada.Ksiazeczek nie chce czytac ,nie lubi jak go przytulam chyba ze sam tego chce to siada i sie wtula.Od niedawna czssem wlacza nas do zabawy ,jak chce przybiega i pokazuje swoje rysunki.Swietnie nasladuje innych.Prubuje wlaczac sie do zabaw ale nadal sa to zsbawy obok a nie wspolne z grupa.Nie chidzi do przedszkola.Pidejrzewalam autyzm,czrkamy na konsultacje diagnoze.Jednak wiele rzeczy mi nie pasuje bo zachowania sa nie jednoznaczne.U synka ws,ystko sie rozwija ale z kilkumiesiecznym jak nawet nie rocznym opoznieniem.Czy moze byc to objaw niedotlenienia w czadie porodu?Dziekuje za odpowiedz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

To co działo się podczas porodu bardzo często rzutuje na rozwój dziecka. Bardzo dobrze, że czekacie na konsultacje u specjalisty bo tylko to może rozwiać Wasze niepokoje. Na podstawie listu nigdy nie da się stwierdzić co faktycznie dzieje się z dzieckiem. Myśle też, że dobrze byłoby pomyśleć o logopedzie.

Pozdrawiam Agata Majda

w razie pytań zapraszam

www.pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com