Rozwój 21-miesięcznego dziecka

Witam!mam 21 mies. synka.Niepokoje się o jego rozwój.Mały bardzo mało mówi: am, mniam,aa(na kupkę),tata,czasem baba, mama rzadko. Nasladuje jak sapie piesek,jak robi mucha, gołąbki, świnka.Wskazuje bardzo często paluszkiem, wykonuje polecenia typu:usiadz poogladamy ksiązeczke, przynies piłkę,klocki.Lubi gdy mu spiewam,czytam ,opowiadam wierszyki.Kiwa główką na tak.Wydaje mi sie,że duzo rozumie.Niepokoi mnie też,że czesto unika wzroku trzymany na rączkach.

Proszę zachować spokój, prawdopodobnie rozwój dziecka przebiega poprawnie. Opóźnienia w rozwoju mowy diagnozujemy po 3 roku życia. W przypadku wątpliwości zalecam pełną konsultację z psychologiem dziecięcym

Jeżeli synek dużo rozumie i prawidłowo reaguje w kontaktach opartych na słowie, nie ma powodu do niepokoju. Nawet jego zasób słów mieści się w szerokiej normie. Jeżeli martwi się Pani powolnym nabywaniem słownictwa, proszę się udać do logopedy (może w prezencie na drugie urodziny?). Specjalista może ocenić, czy nauka przebiega prawidłowo i zlecić ćwiczenia w formie zabaw, do wykonywania w domu. Pełną diagnozę rozwoju psychoruchowego może wykonać psycholog dziecięcy.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/