Witam!
12 miesięczny malec to istota ciekawa świata. Bywa tak, że dzieci w tym wieku sprawne chodzą, a bywa że uporczywie raczkują. Każde dziecko rozwija się w swoim rytmie i tempie. Często w jednej sferze dzieci rozwijają się szybciej, a w innej wolniej.
W sensie rozwojowym warto zwrócić uwagę czy Pani synek spontanicznie się bawi, próbuje wykorzystywać przedmioty zgodnie z ich przeznaczeniem, nawiązuje kontakt, rozróżnia osoby, reaguje na słowa, gesty, emocje czy prośby. Jeżeli nie naśladuje gestu "pa pa" to może w inny sposób wyraża pożegnanie? Może też naśladuje inne gesty? Jeżeli nie używa jeszcze słów toczy próbuje je naśladować? Układać sylaby w ciąg? Czy komunikuje się na własny sposób? Czy wyraża swoje emocje, to czego chce? Każde dziecko jest inne- dlatego rozwój zawsze warto oceniać całościowo. Książkowe normy to pewne ogólne wytyczne.
Dziecku warto dać czas, obserwując jednocześnie czy się rozwija i nabywa nowych umiejętności. W razie niejasności i niepokoju warto skonsultować się z pediatrą, który w tym wieku z reguły "ogląda" maluszka (bilans roczny). Przy utrzymującym się przez następne miesiące Pani niepokoju związanym z trudnościami w mowie i rozwoju psychoruchowym Pani synka warto zasięgnąć także porad specjalistów: logopedy oraz psychologa dziecięcego. Pozdrawiam serdecznie.
Zdecydowanie zachęcam do konsultacji specjalistycznych. Opisane zachowania wydają się świadczyć o pewnych opóźnieniach psychoruchowych - zarówno mowa, jak i rozwój ruchowy u rocznych dzieci często są już bardziej rozwinięte. Konieczne jest jednak przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, badań i obserwacja postępów rozwojowych dziecka. Opóźnienia lub nieharmonijność rozwoju może być przejściowa, a opisane zachowania nie świadczyć o istotnych zaburzeniach, ale mogą też wynikać z poważniejszych problemów i wówczas warto jak najszybciej rozpocząć rehabilitację i stymulować rozwój dziecka. Proponowałabym przede wszystkim wizytę u neurologa dziecięcego, ale także rehabilitanta, logopedy i psychologa. Być może wskazane będzie wykonanie badań słuchu, wzroku itp. Można skorzystać z ośrodków rehabilitacyjnych realizujących wczesną interwencję (konieczne jest skierowanie od lekarza pediatry). Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Rozwój 13-miesięcznego synka – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Rozwój 21-miesięcznego dziecka – odpowiada Piotr Bochański
- Rozwój 7-miesięcznego synka – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Niepokojące opóźnienia rozwoju u 14-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Zaburzenia mowy u 19-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Rozwój intelektualny 11-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Brak gaworzenia u 10-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Rozwój mowy u 16-miesięcznego syna – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co dolega mojemu dziecku? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Czy dziecko z opóźnieniem rozwoju mowy nadrobi braki? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka