Rozwój 12-miesięcznego synka

Witam mój synek ma12 m mam obawy związane z jego zachowaniem, nic jeszcze nie mówi czasem powie am przy jedzeniu a tak coś gaworzy w swoim języku, teraz dopiero zaczyna raczkować chodzi za dwie rączki nawet się wyrywa bardzo chce żeby go prowadzić. Kolejną obawą jest to że mimo usilnych zachęt nie chce pokazywać papa czasami da cześć ale nie zawsze. Często też jak coś do niego mówię to ze skupieniem słucha ale wzrok kieruje w inną stronę. Jak się cieszy to tupie nóżkami i macha raczkami.

Witam!

12 miesięczny malec to istota ciekawa świata. Bywa tak, że dzieci w tym wieku sprawne chodzą, a bywa że uporczywie raczkują. Każde dziecko rozwija się w swoim rytmie i tempie. Często w jednej sferze dzieci rozwijają się szybciej, a w innej wolniej.
W sensie rozwojowym warto zwrócić uwagę czy Pani synek spontanicznie się bawi, próbuje wykorzystywać przedmioty zgodnie z ich przeznaczeniem, nawiązuje kontakt, rozróżnia osoby, reaguje na słowa, gesty, emocje czy prośby. Jeżeli nie naśladuje gestu "pa pa" to może w inny sposób wyraża pożegnanie? Może też naśladuje inne gesty? Jeżeli nie używa jeszcze słów toczy próbuje je naśladować? Układać sylaby w ciąg? Czy komunikuje się na własny sposób? Czy wyraża swoje emocje, to czego chce? Każde dziecko jest inne- dlatego rozwój zawsze warto oceniać całościowo. Książkowe normy to pewne ogólne wytyczne.
Dziecku warto dać czas, obserwując jednocześnie czy się rozwija i nabywa nowych umiejętności. W razie niejasności i niepokoju warto skonsultować się z pediatrą, który w tym wieku z reguły "ogląda" maluszka (bilans roczny). Przy utrzymującym się przez następne miesiące Pani niepokoju związanym z trudnościami w mowie i rozwoju psychoruchowym Pani synka warto zasięgnąć także porad specjalistów: logopedy oraz psychologa dziecięcego. Pozdrawiam serdecznie.

Zdecydowanie zachęcam do konsultacji specjalistycznych. Opisane zachowania wydają się świadczyć o pewnych opóźnieniach psychoruchowych - zarówno mowa, jak i rozwój ruchowy u rocznych dzieci często są już bardziej rozwinięte. Konieczne jest jednak przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, badań i obserwacja postępów rozwojowych dziecka. Opóźnienia lub nieharmonijność rozwoju może być przejściowa, a opisane zachowania nie świadczyć o istotnych zaburzeniach, ale mogą też wynikać z poważniejszych problemów i wówczas warto jak najszybciej rozpocząć rehabilitację i stymulować rozwój dziecka. Proponowałabym przede wszystkim wizytę u neurologa dziecięcego, ale także rehabilitanta, logopedy i psychologa. Być może wskazane będzie wykonanie badań słuchu, wzroku itp. Można skorzystać z ośrodków rehabilitacyjnych realizujących wczesną interwencję (konieczne jest skierowanie od lekarza pediatry). Pozdrawiam.