Brak gaworzenia u 10-miesięcznego dziecka

Witam ! Moja coreczka wlasnie konczy 10 miesiac, I na dzien dzisiejszy praktycznie nic nie mówi , czasami zdarzy sie jej "ammm" ale za to spodobało jej sie plucie typu , brrrrr I tak od okolo 4 miesiaca do teraz . Sluch ma dobry , reaguje na dzwieki , swoje imie , itd ..... pokazuje palcem jak sie pytam gdzie jest np. Tata , robi brawo, pa pa, raczkuje , wstaje I stoi samodzielnie , reaguje na poszczególne polecenia , ale matrwi mnie troche ten brak gaworzenia czy to jest normalne ?

Witam. Brak gaworzenia u 10-miesięcznego dziecka jest bardzo niepokojącym sygnałem. Radziłabym skonsultować Córeczkę u logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci, czyli u logopedy wczesnej interwencji.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Wszystkie umiejętności, które Pani opisała, są prawidłowe dla 10 miesięcznego dziecka, faktycznie poza funkcją "mówienia".
Do końca 5 miesiąca dziecko powinno nauczyć się produkować łańcuch sylabowe typu "mamam" "bababa" "dadada". Do końca 10 miesiąca powinno już "wydziela słowa, tworząc podwojone sylaby "mama" "baba" "dada", niekoniecznie świadomie ich używając (normy według Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej). To tylko jedna opóźniona funkcja, więc proszę nie popadać w panikę, jednak warto interweniować wcześniej, by ułatwić dziecku kolejne osiągnięcia.

Najważniejsza będzie konsultacja logopedyczna. Logopeda oceni, czy aparat mowy rozwija się prawidłowo, będzie pytał np. czy córka nie ma trudności z przeżuwaniem, czy wcześniej prawidłowo ssała i in. Zaproponuje Pani proste ćwiczenia-zabawy, by stymulować rozwój gaworzenia.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/