Co robić z takimi sutkami niemowlęcia?

Witam. Mój synek ma 2 tygodnie. Od urodzenia ma powiększone gruczoły sutkowe. Dzisiaj odbyliśmy pierwszą wizytę do pani pediatry, która zaleciła mi wyciskanie jego piersi. Moja położna oraz źródła do których dotarłam raczej tego odradzają. Kogo słuchać?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

powiększone gruczoły sutkowe to częsta przypadłość u niemowląt. Taki objaw zazwyczaj nie wymaga stosowania leczenia i zanika samoistnie po upływie kilku tygodni.

Powiększone piersi u noworodków wynikają z produkcji i wydzielania hormonów laktacyjnych przez matkę. Dzieje się to w końcówce ciąży przez łożysko oraz przekazywane je wraz z pokarmem matki. Czasem zdarza się, że z sutków wydostaje się biała wydzielina. W żadnym wypadku nie należy jej wyciskać. Nie ma również potrzeby stosowania okładów.

Jeśli obrzękowi piersi nie towarzyszy zaczerwienienie, to nie ma powodów do obaw. Proszę więc nie martwić się i jedynie obserwować maluszka.

Potwierdzeniem tych słów są wypowiedzi naszych ekspertów pod podobnymi pytaniami. Oto one:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchniete-gruczoly-sutkowe-u-16-dniowego-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszone-gruczoly-sutkowe-u-8-tygodniowego-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszone-gruczoly-sutkowe-w-8-tygodniu-zycia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.