Co oznacza taki stolej u niemowlęcia?

Witam. Mam w domu 5 dniowe niemowlę. Od dwóch dni oddaje kupke w postaci piany koloru żółtego, o niejednolitej konsystencji i bardzo kwaśnym zapachu. Towarzyszy temu duży niepokój dziecka, podkurczanie nóżek, twardy brzuszek, czasem płacz. Czym może być to spowodowane. Dodam że karmie piersią.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę skonsultować się z pediatrą – o ile kolor, forma oraz częstotliwość stolca u noworodków oraz niemowląt mogą być różne i nie zawsze świadczą o czymś niepokojącym, tak kupy strzelające, pieniste o charakterystycznym zapachu zdecydowanie są wskazaniem do zasięgnięcia rady lekarza. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-kupa-twojego-dziecka-jest-normalna.

Przyczyn takiego stolca może być kilka – infekcja bakteryjna lub alergia na któryś ze składników pożywienia matki. Niewykluczone więc, że będzie musiała Pani wprowadzić dietę eliminacyjną i obserwować, jak reaguje na to dziecko. Kwaskowaty zapach stolca może świadczyć o nietolerancji laktozy bądź innego cukru, białek mleka krowiego i wielu innych. Warto wiedzieć, że niekiedy reakcja na laktozę ma związek ze zbyt dużą podażą tego cukru w mleku matki – taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza gdy dziecko zbyt krótko ssie jedną pierś przed dostaniem drugiej. Proszę zwrócić na to uwagę. Odsyłam do artykułu poruszającego problem nietolerancji pokarmowych u niemowląt: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat.

Istotne jest jednak, czy dziecko prawidłowo się rozwija, przybiera na wadze i jaki jest jego ogólny stan psychofizyczny. Niekiedy dolegliwości żołądkowo-jelitowe czy niepokojące wypróżnienia to problem przejściowy, który mija wraz z dojrzewaniem organizmu i układu pokarmowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.