Jak dobrać mleko dla dziecka?

Witam.. Mam 3 tygodniowa córkę w domu.. w tamtą sobotę zaczęłam brać antybiotyk na zapalenie piersi mleko swoje odciagalam i zaczęłam wylewać. Dostawala NAN Optipro H.A 1 mleko potem mleko Bebiko comfort i są nadal kupy od soboty po każdym posiłku pierwsze zolte z grudkami.. dzwoniłam do lekarza i kazał przejść na mleko z piersi tak zrobiłam.. Ale teraz pojawiły się kupy zielone .. Co mam robić teraz ? Pediatra nic nie widzi w tym a dziecko mi się męczy od soboty ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolor kupy nie zawsze świadczy o chorobie dziecka – w przypadku niemowląt istnieje szerokie spektrum zarówno koloru, jak i konsystencji stolca. Jeżeli tylko kolor kupy jest dla Pani powodem do obaw, to niesłusznie. Gdy dziecku nie doskwierają kolki jelitowe, bóle brzucha czy ogólnie złe samopoczucie, to prawdopodobnie nic mu nie dolega. Ponieważ nie wspomina Pani o dodatkowych symptomach, to zakładam, że poza niepokojącym kolorem kupy, niemowlę nie wykazuje żadnych dolegliwości. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia – istnieje niewiele sytuacji, w których konieczne jest zrezygnowanie z karmienia piersią (nawet większość leków, o czym wie nie każdy lekarz, nie jest przeciwwskazaniem do zaprzestania karmienia piersią). Zatem nic nie wskazuje na to, by pediatra, który sugeruje Pani, że nic złego się nie dzieje, się mylił.

Zielony stolec może być przejściowy z uwagi na zmianę sposobu karmienia, jeśli jednak będzie się utrzymywał, to niewykluczone, że jest to oznaka nietolerancji na któryś ze składników pokarmowych matki – wówczas wystarczy dieta eliminacyjna, by problemy jelitowe malucha minęły. Najczęstszym alergenem są białka mleka krowiego, niekiedy dziecko ma także problem z trawieniem laktozy – w takiej sytuacji można podawać laktazę, by ułatwić dziecku przyswajanie mleka.

O alergiach pokarmowych u niemowląt mówi nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.