Czy moje dziecko prawidłowo się wypróżnia?
Witam, córeczka wcześniak z 30 TC ma teraz 7,5/5 miesięcy zmieniliśmy mleko 3 tygodnie temu, nutramigenu na HiPP combiotic i mamy jeden problem mała zaczęła robić kupki zbite kilka razy na dobę w małych porcjach( jakby na raty), kupki maja plastelinowa konsystencję i zielony kolor oraz intensywny zapach. Mała robi kupkę z wysiłkiem ale nie płacze. Dodam że rozszerzamy dietę. Czy jest się czym martwić?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
podstawowe, najczęściej spotykane przyczyny odstępstw od normy w wypróżnianiu niemowląt to zmiana mleka modyfikowanego oraz rozszerzanie diety.
Zielona kupa może niepokoić, ponieważ niekiedy świadczy o nietolerancji pokarmowej, ale jeżeli pojawia się jednorazowo lub towarzyszy zmianie mleka czy też nowym składnikom pokarmowym, wówczas powinna z czasem przybrać „standardową” barwę. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.
Jeżeli chodzi o konsystencję stolca, to w przypadku dzieci karmionym mlekiem modyfikowanym zdarza się to stosunkowo często, że kupy są bardziej zbite niż stolce dzieci karmionym mlekiem matki. Zaparciom może Pani zapobiec, dbając o odpowiednie nawodnienie dziecka bądź zwiększając udział posiłków płynnych (zupy, warzywa) i błonnika w diecie.
Jeżeli poza kolorem i konsystencją stolców dziecku nic nie dolega, nie pojawiają się bóle brzucha, kolki czy inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe bądź zmiany skórne, to prawdopodobnie niemowlęciu nic nie dolega. Zachęcam do zapoznania się z artykułem poruszającym problem alergii pokarmowych u dzieci: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci-objawy-i-diagnostyka.
Proszę obserwować córkę – pozytywnym sygnałem będzie powrót koloru i konsystencji stolca do takiego, jaki dziecko miało wcześnie. Proszę jednak pamiętać, że wraz z kolejnymi etapami rozszerzania diety stolec, z powodu mniejszego udziału mleka w jadłospisie, może się zmienić.