Czy moje dziecko prawidłowo się wypróżnia?

Witam, córeczka wcześniak z 30 TC ma teraz 7,5/5 miesięcy zmieniliśmy mleko 3 tygodnie temu, nutramigenu na HiPP combiotic i mamy jeden problem mała zaczęła robić kupki zbite kilka razy na dobę w małych porcjach( jakby na raty), kupki maja plastelinowa konsystencję i zielony kolor oraz intensywny zapach. Mała robi kupkę z wysiłkiem ale nie płacze. Dodam że rozszerzamy dietę. Czy jest się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podstawowe, najczęściej spotykane przyczyny odstępstw od normy w wypróżnianiu niemowląt to zmiana mleka modyfikowanego oraz rozszerzanie diety.

Zielona kupa może niepokoić, ponieważ niekiedy świadczy o nietolerancji pokarmowej, ale jeżeli pojawia się jednorazowo lub towarzyszy zmianie mleka czy też nowym składnikom pokarmowym, wówczas powinna z czasem przybrać „standardową” barwę. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Jeżeli chodzi o konsystencję stolca, to w przypadku dzieci karmionym mlekiem modyfikowanym zdarza się to stosunkowo często, że kupy są bardziej zbite niż stolce dzieci karmionym mlekiem matki. Zaparciom może Pani zapobiec, dbając o odpowiednie nawodnienie dziecka bądź zwiększając udział posiłków płynnych (zupy, warzywa) i błonnika w diecie.

Jeżeli poza kolorem i konsystencją stolców dziecku nic nie dolega, nie pojawiają się bóle brzucha, kolki czy inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe bądź zmiany skórne, to prawdopodobnie niemowlęciu nic nie dolega. Zachęcam do zapoznania się z artykułem poruszającym problem alergii pokarmowych u dzieci: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci-objawy-i-diagnostyka.

Proszę obserwować córkę – pozytywnym sygnałem będzie powrót koloru i konsystencji stolca do takiego, jaki dziecko miało wcześnie. Proszę jednak pamiętać, że wraz z kolejnymi etapami rozszerzania diety stolec, z powodu mniejszego udziału mleka w jadłospisie, może się zmienić.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.