Dlaczego niemowlę ma śluzowe stolce?

Witam córka ma prawie 4 miesiące od dwóch miesięcy jest na mleku Nutramigen lgg. Robi 4 kupy na dobę. Na początku na tym mleku przez miesiąc robiła jedną kupę rano normalną teraz od miesiąca robi 4 razy. Pierwsza kupa jest z rana luźna i dość duża kolejne 3 w ciągu dnia są po karmieniu lub w trakcie karmienia nie są duże ale już zawierają śluz. Czy to normalne na tym mleku Proszę o pomoc dziecko spokojne nie pokazuje żeby coś mu dolegało.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli śluz w kale Pani dziecka występuje po mleku Nutramigen, to być może warto zmienić mleko, ale to należy przedyskutować z pediatrą. Nutramigen to preparat mlekozastępczy dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego, opierający swą formułę na hydrolizacie kazeiny, by ułatwić organizmowi tolerancję białek mleka. Często skutkiem ubocznym stosowania tej mieszanki są luźniejsze, niekiedy zielone, stolce. Nie są niczym niepokojącym, lecz gdy po adaptacji dziecka mleko to sprawia, że w kale pojawia się śluz, nie jest to objaw typowy.

Być może jest to skutek alergii pokarmowej bądź po prostu infekcji, dlatego konsultacje z lekarzem są istotne. Wskazane byłoby wykonanie badania kału oraz posiewu moczu. Natomiast doraźnie może Pani podawać probiotyk, który znacząco ułatwi pracę małym jelitom i uchroni dziecko przed skutkami niedojrzałości układu pokarmowego. Proszę również zwrócić uwagę na wodę jako podstawę mieszanki mlekozastępczej – sugeruję używanie tej dedykowanej niemowlętom zamiast wody z kranu. Zachęcam również do zapoznania się z naszym artykułem: https://parenting.pl/sluz-w-kupce-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.