Czy normalna jest biegunka u dziecka po zmianie mleka?

Witam. Musieliśmy zmienić mleko z Bebilon 1 na Bebilon HA, ponieważ mały robi kupki z krwia, i nasz pediatra stwierdził, że to może być alergia pokarmowa. Po pierwszym dniu zmiany mały robi bardzo często kupki jakby miał biegunkę, ale przy tym jest bardzo radosny i wypija całe porcje mleka bez problemu. Czy to normalne przy zmianie mleka? Czy raczej mam uważać, żeby się nie odwodnil? Podkreślam, że kupki nie są jakieś duże.. raczej małe.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niewykluczone, że mały brzuszek musi przestawić się na nowe mleko, zmiana ilości czy wyglądu stolca świadczą zazwyczaj o reakcji adaptacyjnej na nową mieszankę mlekozastępczą. Problemy tego typu pojawiają się również, gdy rodzic zbyt gwałtownie przestawia dziecko na nowe mleko. A należy pamiętać, że mleko trzeba zmieniać stopniowo. Są dwie metody – pierwsza mówi o dodawaniu jednej miarki "nowego" mleka do stosowanego dotychczas przez około tydzień przy jednoczesnym zmienianiu proporcji. Na przykład w pierwszym dniu do 3 miarek poprzedniego mleka, dodajemy 1 miarkę nowego. Druga metoda polega na zastąpieniu jednego karmienia dotychczasową mieszanką na rzecz nowej. W przypadku dziecka z podejrzeniem alergii pokarmowej ten proces należy przyspieszyć. Tutaj więcej o mleku dla alergika: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-mleko-modyfikowane. Jeżeli dziecko jest radosne, nie doskwierają mu bóle brzucha, w stolcu nie pojawia się krew czy śluz, to nie ma powodu do obaw. Na wszelki wypadek jednak warto odnotowywać ilość kup na dobę i w razie braku poprawy skonsultować się z pediatrą. Możliwe, że konieczna będzie zmiana mleka na inne o właściwościach hipoalergicznych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.